Środowiskowy Dom Samopomocy „Kamyk” KAMYK NA TAK – POMAGANIE NA TAK

Od 3 grudnia do 8 stycznia w naszej szkole odbyła się zbiórka darów dla Środowiskowego Domu Samopomocy „Kamyk”. Jest to ośrodek wsparcia dla 20 dorosłych osób z niepełnosprawnością oraz chorobami takimi jak autyzm, mózgowe porażenie dziecięce, epilepsja, zaburzenia sensoryczne, wady genetyczne oraz choroby metaboliczne.  Celem tego ośrodka jest udzielanie wsparcia z zakresu rehabilitacji pedagogicznej, ruchowej oraz społecznej, by podtrzymywać i rozwijać potencjał dorosłych osób z wieloraką  niepełnosprawnością. Równie ważnym celem jest włączanie tych osób w główny nurt życia społecznego. Dla terapeutów najważniejsze czynniki w ich pracy to szacunek, zrozumienie oraz podążanie za uczestnikiem. Za zbiórkę odpowiedzialni byli pani Kinga Wośkowiak razem z dziesięcioosobowym zespołem z klas ósmych i trzecich gimnazjum.

Kierownictwo Kamyka przekazało nam listę potrzebnych rzeczy, były między innymi środki higieniczne jak ręczniki papierowe, mokre chusteczki czy rękawiczki jednorazowe, a także herbata, cukier czy kawa zbożowa. Uczniowie naszej szkoły i ich rodzice bardzo hojnie wsparli naszą akcję, potrzebne rzeczy przekazało ponad 70 darczyńców, a samochód, który przyjechał odebrać dary, był załadowany po brzegi. Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w naszej akcji i tym samym wywołali uśmiech na twarzach podopiecznych i opiekunów Środowiskowego Domu Samopomocy Kamyk. Wierzymy, że okazane dobro powróci do Was ze zdwojoną mocą!

Zebrane dary odebrane zostały na początku lutego, a 18 lutego gościliśmy w naszej szkole panie Karolinę Kubicę i Annę Jagodzińską, które na co dzień są terapeutkami w ŚDS Kamyk. Panie przygotowały dla uczniów wybranych klas oraz wolontariuszy bardzo ciekawe warsztaty na temat funkcjonowania w społeczeństwie osób z niepełnosprawnościami, ich typów, a także opowiedziały o swojej pracy. Warsztaty wprowadzały uczniów teoretycznie w tematykę w czasie dyskusji między innymi o osobistych doświadczeniach uczniów, a następnie uczniowie mogli wykonać wiele ćwiczeń i zadań, które uświadomiły im, z jakimi barierami spotykają się w życiu codziennym osoby z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Bardzo cieszymy się, że młodzież naszej szkoły mogła otworzyć się na potrzeby innych oraz rozwinąć poczucie empatii.

Mamy nadzieję, że akcję, która tak wiele dała zarówno obdarowanym, jak i darczyńcom, będziemy jeszcze w naszej szkole powtarzać.

FOTORELACJA

Mikołaj Miedziak

oraz Kinga Wośkowiak

 

Skip to content