Rozstrzygnięcie konkursu bibliotecznego „Wielka Gra”dla klas IV

Wielka Gra”, to popularny w Polsce od lat 60-tych teleturniej z różnych dziedzin nauki i sztuki. W naszej szkolnej bibliotece to konkurs wiedzy ogólnej, który skierowaliśmy do wszystkich uczniów klas IV. Najpierw w pięciu czwartych klasach uczniowie indywidualnie zmierzyli się z 40 pytaniami, na które udzielali odpowiedzi pisemnie. Stopień trudności zależał od posiadanej wiedzy. Najlepsi z każdej klasy sprawdzili się w kolejnych 40 pytaniach np.:

Ile waży litr wody?

Co określa rzeczownik?

Który australijski torbacz wygląda jak niedźwiedź?

Jak nazywa się zbiór map?

Czarna robota „ to praca niebezpieczna, nielegalna czy ciężka?

Co to jest cappuccino?

Do trzeciego, ustnego etapu zakwalifikowało się 10 uczniów. 25 lutego 2019r. w czytelni biblioteki zawodnicy mieli do wyboru kolejnych 200 pytań, które wybierali losowo i odpowiadali po krótkiej chwili zastanowienia. Po 10 rundach znany był zwycięzca, a pomiędzy trojgiem uczniów odbyła się dogrywka w trzech rundach. I miejsce zajął Aleksander Bober, II miejsce Urszula Lachowicz, a III Piotr Wnęk. Zwycięzca otrzymał prawo do noszenia przez cały dzień specjalnego kapelusza z napisem „Mistrz Wielkiej Gry”:) Choć podium ma tylko 3 miejsca, to w istocie zwycięzcami została cała dziesiątka uczniów. To 3 dziewczynki i 7 chłopców spośród 110 uczniów klas czwartych, którzy popisali się świetną pamięcią, opanowaniem nerwów i przede wszystkim wielostronną wiedzą! Gratulujemy!
Wszyscy uczestnicy III etapu zostali nagrodzeni pozycjami książkowymi z różnych dziedzin nauki, aby ich erudycja nadal rosła.

Małgorzata Szeszko

Skip to content