Przejdź do treści

Przygoda Franklina

Przed tygodniem, ostatniego dnia nauki stacjonarnej młodszych uczniów udało się zakończyć konkurs plastyczny dla pierwszoklasistów pt. „Przygoda Franklina”. Prace dostarczyło nam 15 dzieci. Wszyscy uczestnicy otrzymali gratulacje i książeczkę w nagrodę!

Seria książek, których bohaterem jest mały żółwik należy do jednych z najczęściej wypożyczanych przez uczniów ćwiczących umiejętność czytania. Książki te zwracają uwagę nie tylko pięknymi ilustracjami Brendy Clark, ale przede wszystkim ciekawymi, dopasowanymi do rozwoju dzieci, opisanymi prostym językiem przygodami Franklina i jego przyjaciół: Misia, Ślimaka, Wydry, Gąski, Lisa, Skunksa, Królika, Bobra, Szopa i Borsuka.

Ciekawa jest historia tej poczytnej serii. Pierwsza książeczka powstała w 1983r. Napisała ją dla swojej córeczki kanadyjska dziennikarka, Paulette Bourgeois. Pewnej nocy, gdy mała znowu nie mogła spać, oglądały razem odcinek popularnego wtedy serialu M*A*S*H. Jeden z głównych bohaterów, Benjamin Franklin, wesoły, wygadany, a czasem złośliwy chirurg wojskowy, był jednocześnie człowiekiem bardzo wrażliwym. Bardzo nie lubił ciemnych, zamkniętych pomieszczeń. W oglądanym wtedy odcinku bohater nie chciał wejść do jaskini i wyznał: „Jestem tak przerażony, że gdybym był żółwiem, bałbym się wejść do własnej skorupy”. I tak mama wymyśliła dla swojej lękliwej córeczki opowieść o niedużym zielonym żółwiu, który bał się małych, ciemnych miejsc, w tym własnej skorupy. Imię zaczerpnęła od bohatera serialu. A potem…powstało więcej opowiadań:)

Początkowo nie we wszystkich wersjach językowych tytułowy bohater nosił imię Franklin – np. w tłumaczeniu na język duński nazywał się Morten, a w wersji francuskiej – Benjamin. Dopiero później wraz z pojawieniem się ekranizacji i płyt DVD zdecydowano, że wszyscy wydawcy będą musieli zachować oryginalne imię bohatera.

Każde opowiadanie Franklina dotyczy jednego tematu. Żółwik opowiada jak pierwszy raz nocował pod namiotem, jak z niecierpliwością czekał na narodziny swojej siostrzyczki. Tłumaczy, jak ważny jest kask rowerowy, albo dlaczego musiał iść do szpitala. A jeszcze – dlaczego warto mówić swoim bliskim „kocham cię”, „przepraszam”, albo jak pokonać tremę. I wiele innych tematów, które zajmują głowy uczniów rozpoczynających wielką przygodę z literaturą!

Jakie opowieści wybrali pierwszoklasiści? Można się domyślić oglądając galerię prac. Zapraszamy!

GALERIA PRAC

 

Nauczycielki z biblioteki szkolnej:)