Pożegnanie

Rok 2012 – powstaje szkolny teatr Igła. Jego założycielka postanawia od samego początku działalności grupy skonfrontować młodego aktora z tekstami pięknymi i mądrymi, z utworami niosącymi ze sobą ponadczasowe i uniwersalne wartości.

Każde przedstawienie, choć oparte na utworach powszechnie znanych i wydawałoby się odkrytych na różnych płaszczyznach, okazywało się za każdym razem nowatorskie i otwierało przed aktorem i widzem nieznane dotąd płaszczyzny, odsłaniało z całą mocą `problemy nurtujące współczesnego człowieka, który często zagubiony, próbuje ożywić odnalezione dzięki sztuce, ale wcześniej zaprzepaszczone gdzieś po drodze, wartości.

„Kot w butach”, „Mały Książę”, „Słowik” to tylko kilka spośród wystawionych przez Panią Grażynę Koralewską i jej podopiecznych spektakli – niezwykłych, niepowtarzalnych i wyjątkowych, dzięki czemu zapisały się żywo w naszej pamięci.
Nie ulega wątpliwości, że zachęcanie do kontaktu ze sztuką poprzez granie – aktor i oglądanie oraz współuczestniczenie w spektaklu – widz, to świadoma i udana próba na docieranie do najgłębszych warstw wrażliwości młodzieży, to sposób na odkrywanie piękna literackiego języka, z którym kontakt wydobywa z każdego to, co jest w nim najlepsze, najbardziej wartościowe.

Podczas siedmiu lat działalności teatru Igła wychowała Pani zastępy młodych ludzi, którzy odkryli w sobie niezwykłe moce, wcielając się w różne postaci, przekonali się, że teatr to miejsce utkane z marzeń i snów. To tutaj możliwe jest wszystko, bo tutaj, jak mówi poetka, Joanna Kulmowa:

Ta drabina to schody do nieba,
a ta miska pod schodami to księżyc.
Tamten miecz to zwyczajny pogrzebacz,
a z garnków są hełmy rycerzy.

Ale kto w te czary nie uwierzy?

To jest teatr.
A teatr jest po to,
żeby wszystko było inne niż dotąd.
Żeby iść do domu w zamyśleniu,
w zachwycie.

I tkwi w tym wielka moc. Bo skoro w teatrze, podczas jednego przedstawienia zdarzyć może się wszystko, to i w naszym życiu wszystko, co najlepsze, może się stać. I tylko od nas zależy, czy mamy siłę i zdolność, by na lepsze zmieniać, co zmienić musimy.

7 maja 2019 roku, podczas spektaklu poświęconego uchwaleniu Konstytucji 3 Maja, Pani Dyrektor Alicja Trybus podziękowała założycielce teatru Igła za pełne poświęcenia kierowanie grupą teatralną  przez siedem lat.  Aktorzy teatru Igła podziękowali Jej za  trud i serce włożone w kształtowanie  ich młodzieńczych talentów.

Wiesława Szubarga

dav

Skip to content