„Ludolfina w 3D, czyli liczba π w przestrzeni” – wyniki konkursu

Corocznie 14 marca obchodzimy Dzień Liczby Pi. Liczba Pi  (grecka litera  π) jest pomocna w obliczaniu pola i obwodu koła. Nazywana jest też Ludolfinązawdzięcza swoje imię holenderskiemu matematykowi Ludolphowi van Ceulenowi, który pod koniec XVI wieku obliczył jej wartość z dokładnością do 35 miejsc po przecinku. Jest liczbą nieskończoną, ale jej przybliżona wartość stosowana w szkole wynosi 3,14. W Stanach Zjednoczonych datę zapisuje się zaczynając od miesiąca, stąd amerykański fizyk Larry Shaw  wpadł w 1988 roku na pomysł obchodów  Dnia Liczby Pi właśnie 14. dnia marca. 

Po zeszłorocznych obchodach imienin Ludolfiny on-line, w tym roku wszyscy ucieszyliśmy się, że mogą się one odbyć w szkole. Nauczycielki matematyki zaproponowały więc wszystkim uczniom wykonanie przestrzennej wersji liczby Pi.  

Swoje dzieła zgłosiło dwudziestu siedmiu uczniów. Pomysły i wykonanie przeszły nasze oczekiwania i pokazały jak wielką mają wyobraźnię uczniowie „dwójki”. Rzeźby z masy solnej, Pi w wiosennych kwiatach i dekoracjach, nawet kurczak Pi-pi oraz wiele innych świetnych pomysłów cieszyły nasze oczy na wystawie w sali na drugim piętrze. 

Prace podziwiały, ale i oceniały panie wicedyrektor oraz nauczycielki matematyki. 

Decyzja była bardzo trudna i dlatego wybrano trzy równorzędne pierwsze miejsca. Zwycięzcami konkursu w Dniu Liczby Pi zostali: 

  • Wiktoria Kaczmarek klasa 4c 
  • Filip Dygowski klasa 7a 
  • Franciszek Maćkowiak klasa 7c 

 

Wszystkim uczestnikom gratulujemy pomysłów i niesamowitych realizacji.   

Za rok kolejne, na pewno jeszcze ciekawsze spotkanie z Ludolfiną. 

GALERIA

 

Marzena Kasprzak 

Joanna Konara 

Bernadeta Marczak 

Katarzyna Żmuda 

Skip to content