#ŁączyNasPamięć

19 kwietnia przypada 81. rocznica wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie. Tego dnia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje corocznie, akcję społeczno-edukacyjną Żonkile. Szkoła Podstawowa nr 2 w Mosinie, po raz 10-ty bierze udział w Akcji Żonkile, która ma na celu rozpowszechnienie wiedzy na temat Powstania w Getcie Warszawskim i wspólnym upamiętnieniu jego bohaterów. Ma przypominać o heroicznym Powstaniu i o likwidacji warszawskiego getta, która niemalże położyła kres istnieniu społeczności warszawskich Żydów.

Ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej, Marek Edelman, który przeżył likwidację getta, przez lata pielęgnował pamięć o wydarzeniach z 1943 roku. Do końca życia w rocznicę powstania przychodził pod Pomnik Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym towarzyszom. Wraz z nim przychodziło coraz więcej ludzi z żółtymi kwiatami. Żółty żonkil jest symbolem zbiorowej pamięci. Wszyscy, którzy chcieli pamiętać, zanosili na Muranów żonkile.

Dnia 19 kwietnia 2024 roku, wolontariuszki Akcji ŻONKILE, od samego rana wręczały koleżankom i kolegom żółte żonkile informując jednocześnie o celach tej akcji. Uczniowie przypinali żonkile na znak, że #ŁączyNasPamięć. W stołówce szkolnej, uczniowie klas siódmych i ósmej obejrzeli film pt: „Muranów-Dzielnica Północna” oraz poznali cele akcji Żonkile. Wydarzeniom towarzyszyła okolicznościowa wystawa, przedstawiająca Historię Polskich Żydów.

Następnie wolontariuszki wraz z uczniami klasy 7b, pod opieką pani wicedyrektor Beaty Buchwald, pani Danuty Białas i pana Marcina Kiliana udały się na cmentarz żydowski-kirkut, by złożyć bukiet żółtych żonkili przy „Kamieniu Pamięci”

Drodzy uczniowie !

Chronić pamięć i kształtować dobrą przyszłość bez nienawiści , to Wasze zadanie.

GALERIA

 

Organizatorki akcji: Beta Buchwald, Beata Mazur, Danuta Białas

Skip to content