„Igła” w słowiczej odsłonie

Grupa teatralna Igła działająca przy Zespole Szkół w Mosinie zaprosiła miłośników teatru do obejrzenia kolejnego spektaklu. Tym razem aktorzy zmierzyli się z baśnią H. H. Andersena „Słowik”. O wyborze tego właśnie utworu zadecydowało jego piękno oraz ponadczasowe wartości, których baśń jest nośnikiem.

Te ponadczasowe wartości uosabia tytułowy słowik, który wiedział, że jego śpiew sprawia radość ubogim, ciężko pracującym ludziom. Gdy usłyszał, że także cesarz pragnie posłuchać jego słowiczego głosu, czym prędzej pospieszył do jego pałacu. Dla cesarza   zgodził się też pozostać w nim, mimo iż wolał życie w lesie, który stanowił jego naturalne środowisko.

Pewnego dnia cesarz wygnał z pałacu i z państwa pięknie śpiewającego ptaszka, gdyż wolał słowika sztucznego, który był ładniejszy od szarego niepozornego słowika. Niestety sztuczny słowik był tylko zabawką, której mechanizm pewnego dnia się zepsuł i to wtedy, gdy władca najbardziej go potrzebował. Wtedy wrócił prawdziwy słowik, aby uratować cesarza od niechybnej śmierci. Wprawdzie nie zgodził się ponownie zamieszkać w pałacu, ale zadeklarował gotowość, by regularnie odwiedzać cesarza i opowiadać mu o troskach poddanych, dzięki czemu ten lepiej mógł poznać swoje państwo i stać się dobrym, współczującym władcą.

Szary i niepozorny słowik to symbol wewnętrznego piękna, na które składają się wartości takie jak: wierność, czułość i skromność. W przeciwieństwie do niego słowik – drogocenna, lecz tylko, zabawka staje się symbolem wartości fałszywych, często ukrytych pod zewnętrznym bogactwem i pięknem, które są tylko ułudą.

Nad przygotowaniem spektaklu pracowało wiele osób. Przede wszystkim założycielka grupy teatralnej Igła, wicedyrektor Zespołu Szkół, pani Grażyna Koralewska – autorka scenariusza napisanego na podstawie baśni „Słowik” i reżyser spektaklu. Scenografię zaprojektowała i przygotowała pani Ewa Buksalewicz. Nad oprawą plastyczną pracowały panie: Danuta Białas, Kinga Tubis, Anna Sikora, Marta Walenciak, a nad stroną muzyczną przedstawienia pan Paweł Szukalski oraz pani Justyna Kałuzińska. Odpowiedzialność za nagłośnienie oraz oświetlenie przyjął na siebie pan Piotr Demuth.

W przedstawieniu wzięli udział:
Aktorzy: Mikołaj Baraniak, Błażej Garus, Maja Kilian, Agata Kilian, Hubert Kubiak, Mateusz Kustosz, Zofia Lachowicz, Zuzanna Lange Maciej Piwowarzyk Agata Nowicka, Sandra Słowik Agata Stróżyńska, Natalia Zimowska.
Taniec: Wiktoria Grendel, Maria Nowak, Iga Napruszewska, Julia Karnecka, Oliwia Smug, Oliwia Buczyńska.
Śpiew: Iga Lewandowska, Katarzyna Tomowiak.
Taekwondo: Franciszek Dolata, Mateusz Jadrzyk, Sergiusz Wojciechowski.

Przedstawienie zostało wystawione 19.01.2017 r. w sali widowiskowej MOK-u. Dzięki uprzejmości Dyrektora MOK spektakl wystawiono czterokrotnie: w godzinach przedpołudniowych obejrzała go młodzież ZS w Mosinie, a także najmłodsi uczniowie szkoły, w godzinach wieczornych – mieszkańcy naszego miasta.

Publiczność za każdym razem nagradzała gromkimi brawami, przede wszystkim aktorów, którzy wykazali się niezwykłymi umiejętnościami. Widzów zachwyciły także wokalne i taneczne występy młodzieży oraz uczniów z grupy taekwondo. Na ogromne uznanie zasługują także piękne, barwne kostiumy i niezwykle starannie wykonana i zachwycające swą oryginalnością scenografia wprowadzająca w baśniową atmosferę utworu H. H. Andersena. Niespodzianką i atrakcją dla widowni stał się wykonany przez panie: Kingę Tubis i Ewę Buksalewicz barwny smok z wdziękiem unoszący się nad głowami publiczności.

Po raz kolejny młodzież ZS w Mosinie, dzięki grupie teatralnej Igła, miała możliwość uczestniczyć w spektaklu, podczas którego „oko w oko” z widzem staje aktor, dzięki czemu wytwarza się niezwykła, tajemnicza więź między tymi, którzy grają, a tymi, którzy oglądają. I właśnie na tym polega niepowtarzalna magia teatru, do której nieustannie  tęsknią jego miłośnicy.

Wiesława Szubarga
Zdjęcia: Karolina Kilian

słowik8

słowik11

słowik14

słowik4

słowik15

Skip to content