Czy poetą może być każdy?

Czy słowami można się bawić? Czy można wymyślać nowe słowa? Czy wolno? Czy można polubić współczesną poezję? Poeta, prozaik i krytyk literacki, Karol Maliszewski, przekonywał młodzież z VIIb naszej szkoły, że można, a nawet trzeba!

„Ziejątko zieje,
zwierzątko zwierza,
i to zwierza się nieustannie,
nawet gdy siedzi w wannie.”

/”Wiersz…”/

Pan Maliszewski przyjechał 7 listopada z Nowej Rudy na zaproszenie Mosińskiej Biblioteki Publicznej z okazji „Poetyckiego Listopada”. Jest doktorem nauk humanistycznych, a pracuje w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego. Jest autorem wierszy dla młodszych i dorosłych odbiorców a także laureatem wielu nagród i dwukrotnym stypendystą Ministerstwa Kultury i Sztuki. Podczas spotkania w sali MOK-u uczniowie zapoznali się ze zbiorem wierszy pt. „Przypadki Pantareja” w interpretacji samego autora. Mogli posłuchać jak bawi się on formą i wykorzystuje słowotwórczy potencjał polszczyzny.

„Ach, włóczyć się bez celu
jak jakiś bezcelownik
by swym przygodom wielu
nadać wspólny mianownik.”