Byłem prawie wszędzie

19 listopada odwiedził naszą szkołę Pan Kajetan Gosławski, wpisując się na listę prowadzonego od lat przez Panią Iwonę Hertig projektu: „Ludzie z pasją”. Spotkanie uświetnili swą obecnością także zaproszeni goście: kierownik artystyczny Galerii Miejskiej w Mosinie, Pani Dorota Strzelecka, wicedyrektor ZS, Pani Grażyna Koralewska oraz zaproszeni Nauczyciele.

Bohater spotkania, Kajetan Gosławski, jest z zamiłowania podróżnikiem. Interesują go egzotyczne kraje, ich kultura, przyroda i ludzie. Odwiedził wszystkie kontynenty, z wyjątkiem Antarktydy. Z każdej ze swych podróży przywozi niezliczone fotografie, które były publikowane na łamach wielu czasopism, a także prezentowane na licznych wystawach w kraju. Jako wieloletni współpracownik Radia Merkury prowadził cieszący się ogromnym zainteresowaniem u radiosłuchaczy program: „Ciekawy świat, dziwny świat”.
Ostatnio pasjonuje go życie i obyczaje etnicznych plemion zamieszkujących Azję i zagrożonych wyginięciem poprzez wpływy postępującej cywilizacji.

Podczas pobytu w naszej szkole Pan Kajetan spotkał się zarówno z uczniami szkoły podstawowej jak i gimnazjum.
Opowieść o niezliczonych podróżach wzbogaconą o interesującą prezentację oraz wystawę, poprzedziły słowa: „Czy można wyobrazić sobie taką szkołę, gdzie w klasie nie ma tablic, a czasem nawet ławek? Żadne z uczących dzieci nigdy nie miało w ręku telefonu komórkowego ani tabletu, a przed wejściem na lekcje wszyscy muszą zdejmować obuwie?”
To, co dzieciom wydało się nieprawdopodobne, okazało się prawdą, gdy nasz gość opowiedział o tym, w jaki sposób uczą się dzieci w dalekiej Azji. Uczniowie zobaczyli na fotografiach dzieci, które wprawdzie nie korzystają z tego wszystkiego, czym dysponują np. uczniowie w Polsce, ale uczą się z wielkim zaangażowaniem i pasją. Patrząc na maluchy wpatrzone w swych nauczycieli lub z zaangażowaniem i w skupieniu wykonujące swe zadania, odnieśliśmy wrażenie, że dobrodziejstwa cywilizacji, z których czerpiemy pełną garścią, trochę nas rozleniwiły.

Pan Kajetan   nie pozostawił nam jednak zbyt wiele czasu na rozmyślania i refleksje, bo oto ze szkoły przenieśliśmy się wprost do świata zwierząt i roślin. Podróżnik opowiedział o ciekawych i nieznanych gatunkach różnych zwierząt i roślin. Barwną opowieść połączył po raz kolejny z prezentacją odkrywającą niezwykły urok miejsc, które odwiedził.

To było bardzo udane spotkanie, o czym świadczyć może żywa reakcja i zaangażowanie publiczności, która zasypywała naszego podróżnika   lawiną pytań.  Żadne z tych pytań nie pozostało oczywiście bez odpowiedzi.
O tym, jak przebiegało spotkanie Pana Kajetana Gosławskiego z uczniami gimnazjum, przeczytacie w kolejnym wydaniu „Głosu Gimnazjalisty”.
Wiesława Szubarga

azja

azja5

azja2

azja3

Skip to content