Bo ja się uczę największej sztuki życia: uśmiechać się zawsze i wszędzie…

Bo ja się uczę największej sztuki życia: uśmiechać się zawsze i wszędzie. I bez rozpaczy znosić bóle, i nie żałować tego co przeszło, i nie bać się tego co będzie! – to słowa Ireny Bobowskiej, więzionej w Forcie VII- pierwszym niemieckim obozie koncentracyjnym na okupowanych ziemiach polskich.

Irena Bobrowska, poetka, napisała wiersz, który stał ważnym przesłaniem spektaklu Noc i mgła, który przedstawiono 12 października w Muzeum Martyrologii Wielkopolan- Fort VII w Poznaniu.

Spektakl był poświęcony pamięci ofiar tego obozu i łączył elementy słowa, muzyki i światła. Tancerze tworzyli ruchome obrazy, a widzowie stali się częścią spektaklu, kierowanego przez tancerkę i choreografkę Paulinę Wycichowską. Spektakl rozpoczął się przed bramą wejściową do Fortu VII, następnie widzowie podążyli za tancerzami do kolejnych pomieszczeń fortu. Widzowie wysłuchali przejmującej muzyki oraz wspomnień, listów i utworów poetyckich napisanych przez osoby, które były więzione w Forcie VII. Spektakl zmusił widza do zatrzymania się i do refleksji nad życiem. Jedna z uczennic, Patrycja Rzeszutko, napisała wiersz, który jest jej refleksją po spektaklu. Wiersz opublikujemy wkrótce.

W spektaklu uczestniczyli uczniowie z naszej szkoły. Była to moja grupa projektowa Wielkopolanki w Ravensbruck oraz wolontariusze pod opieką p. wicedyrektor Alicji Wituckiej – Piskorskiej.

W tym dniu w Muzeum Martyrologii Wielkopolan odbyło się także III Wielkopolskie Forum Pamięci Narodowej. Liczne panele, wykłady znanych historyków oraz zaproszonych gości wzbogaciły moją wiedzę na temat Wielkopolski pod okupacją. W panelu Pamięć i edukacja. Jak opowiadać o okupacji niemieckiej? p. Jacek Nawrocik z Muzeum Martyrologicznego z Żabikowa jako przykład współpracy muzeum ze szkołą przywołał projekty realizowane z naszą szkołą. Podczas panelu miałam okazję zaprezentować inne działania i projekty o charakterze badawczym realizowane w naszej szkole. Nasze działania spotkały się z dużym uznaniem uczestników panelu.
Beata Buchwald

FOTORELACJA

 

Skip to content