Uwolnij książkę!

Każdy wie, że książki są do czytania, a nie do stania na półce. Nawet, jeśli są już przeczytane, nie powinny służyć tylko za dekorację. Gdy książka stoi na regale jest jakby uwięziona, martwa, nieprzydatna, nie spełnia swego zadania – nie cieszy, nie wzrusza, nie uczy. A może ktoś jeszcze przeczytałby ją z chęcią?

Idea bookcrossing’u, która zrodziła się w Stanach Zjednoczonych w 2001r., ma właśnie taki cel – podzielić się książką. Dziś w ponad 130 krajach można spotkać wiele miejsc, z których nieodpłatnie zabiera się lub pozostawia książki. Jak wyrazić słowo „bookcrossing” w języku polskim? Uwolnienie książki, dzielenie się książką, drugie życie książki, książkokrążenie?

A w ogóle to po co ten cały „bookcrossing”? Taka praktyka powoduje, że książki są w obiegu, czyli nie tylko pierwszy właściciel może ją przeczytać. Możemy bezinteresownie i swobodnie dzielić się książkami, których już nie potrzebujemy. Stwarzamy dzięki temu możliwość czytania innym.  Dzięki takiej wymianie książek tworzymy niczym nieograniczoną  bibliotekę!

„Regał bookcrossingowy” znajduje się również przy wejściu do naszej szkoły od strony boiska. Książki są tam przechowywane w  miejscu suchym, jasnym i w miarę ciepłym, czyli tak jak lubią.

Zapraszamy wszystkich do korzystania, zarówno brania, jak i pozostawiania w tym miejscu książek. Jest to działanie ekologiczne, ekonomiczne i prospołeczne! Jest to również niekonwencjonalna forma popularyzowania czytelnictwa. Zapraszamy i zachęcamy!

 

Nauczycielki z biblioteki szkolnej:)

 

Skip to content