Finał I Wojewódzkiego Konkursu „Znamy poetów i pisarzy z Wielkopolski”

21.04.2022 r. odbył się finał I Wojewódzkiego Konkursu: „Znamy poetów i pisarzy z Wielkopolski”, którego organizatorem była Szkoła Podstawowa nr 2 w Mosinie.

Bohaterką tegorocznej edycji konkursu była Małgorzata Musierowicz, autorka cyklu powieści tzw. „Jeżycjady”, która „wpłynęła na nas wszystkich. (…) wszechstronna pisarka pokazuje nam świat, w którym osoby są ważniejsze niż przedmioty, relacje między nimi ciekawsze niż najbardziej wyszukane gadżety, a rodzina – nie tylko potrzebna, ale wręcz konieczna i dobra (…). Aż trudno uwierzyć, że opowieść snuta tak bardzo pod prąd ideologiom i modom może być zupełnie wolna od natrętnej polemiczności, i nie mentorska lub moralizatorska, lecz pełna humoru i wdzięku” za co kolejne pokolenia są niezmiernie wdzięczne poznańskiej autorce.

Celem konkursu było :
– zainteresowanie uczniów twórczością pisarki związanej z Wielkopolską – Małgorzaty Musierowicz,
– poszerzenie wiedzy na temat  jej życia i twórczości,
– doskonalenie umiejętności pracy z multimediami.

Tablicę z informacją o wydarzeniu jakim niewątpliwie była przygoda z twórczością popularnej pisarki,  opracowała Pani Ewa Buksalewicz.  Panie Małgorzata Szeszko oraz Magdalena Solecka przygotowały natomiast wystawę poświęconą autorce „Jeżycjady”.

Spotkanie poprowadzili uczniowie klasy VIII d – Justyna Kasprzyk oraz Kuba Ossowski, nad jego przebiegiem zaś czuwały koordynatorki  konkursu, Panie: Mariola Dominiczak i Wiesława Szubarga .

Konkurs jego uczestnicy (trzyosobowe drużyny-laureaci etapu szkolnego) rozpoczęli od rozwiązania testu. Ocenie podlegały także przygotowane wcześniej przez wspomniane zespoły prezentacje dotyczące życia i twórczości Małgorzaty Musierowicz. Suma punktów za test oraz prezentację zadecydowały o przyznaniu nagrody głównej, czyli Grand Prix.

Oto wyniki konkursu
Test z wiedzy:
I miejsce – zespół w składzie: Jagoda Markiewicz, Anna Szymkowiak, Anna Woźna ze Szkoły Podstawowej w Pecnej;
II miejsce -zespół w składzie: Zofia Brzozowska, Urszula Lachowicz, Jagoda Wolarczak ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Mosinie;
III miejsce – zespół w składzie: Krzysztof Matkowski, Julian Dunst, Bartosz Czerniejewski ze Szkoły Podstawowej im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Daszewicach.

Prezentacja:
I miejsce – zespół ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Mosinie;
II miejsce – zespół ze Szkoły Podstawowej im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Daszewicach;
III miejsce – zespół ze Szkoły Podstawowej w Pecnej.

Grand Prix przypadł w udziale uczniom ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Mosinie.

W tym miejscu chciałabym nadmienić, że w etapie wojewódzkim, z przyczyn losowych, jedną z laureatek etapu szkolnego – Martynę Kilian, zastąpiła inna uczestniczka tego etapu  (Jagoda Wolarczak). W przygotowaniu prezentacji, która zdobyła I miejsce, brała więc udział, obok Zofii Brzozowskiej i Urszuli Lachowicz,  Martyna Kilian.

Uczestnikom konkursu dziękujemy za udział w nim. Zwycięzcom gratulujemy sukcesu. Wszystkich miłośników poetów i pisarzy z Wielkopolski zapraszamy do udziału w konkursie w   roku szkolnym 2022/2023.

Wiesława Szubarga

 

Skip to content