Z przywiązania do kropki

Wyobraźnia jest ważniejsza od wiedzy, ponieważ wiedza jest ograniczona.
Albert Einstein

„Postaw tu kropkę i zobaczymy, co się stanie” – powiedziała któregoś dnia nauczycielka do Vashti. Historia tej dziewczynki to opowieść o tym, dokąd zaprowadzić nas może wyobraźnia oraz zdolności, wrodzone predyspozycje w różnych dziedzinach. Drzemią one w każdym z nas, niezależnie od tego, czy zdajemy sobie z tego sprawę. „Kropka” Petera H. Reynoldsa to książka, która stała się przyczynkiem do zainaugurowania Międzynarodowego Dnia Kropki, radosnego święta obchodzonego od pięciu lat 15 września, obecnie już w 108 krajach.

w Dniu Kropki  uczniowie rozmawiają o swoich talentach i mocnych stronach, a na pamiątkę pierwszej kropki Vashti powstają niezwykłe, bardzo kolorowe, zachwycające kropkowe dzieła sztuki zrodzone z wyobraźni i pomysłowości oraz odwagi, by podejmować twórcze  działania.

W naszej szkole Międzynarodowy Dzień Kropki obchodzony był w poniedziałek, 16 września, o czym informowały plakietki noszone tego dnia z radością przez uczniów i o czym w osobnym artykule napisała już Pani Marzena Kasprzak. Nauczyciele różnych przedmiotów  z powodzeniem zachęcali nas do podejmowania twórczego działania, w efekcie czego na szkolnych korytarzach można było zobaczyć liczne prace naszych koleżanek i kolegów, obrazki z kropek, a także z różnorodnych przedmiotów przypominających kształtem kropki i kropeczki.

To, co działo się  tego dnia w szkole, utwierdziło nas w przekonaniu, że w szkole można się nie tylko uczyć, ale także świetnie bawić i rozwijać swoje mocne strony. Ten dzień  uświadomił nam także, że wyobraźnia jest czymś nieograniczonym, pozwalającym wykraczać myślą daleko poza to, co już wiemy i znamy. Można nią w mgnieniu oka powędrować gdzie tylko zapragniemy,  ogarnąć cały świat, a nawet go zmienić … na lepsze.

Urszula Lachowicz

Wiesława Szubarga

Skip to content