Wyróżnienie w konkursie o Polsko – Niemiecką Nagrodę Młodzieży Berlin 12 – 15 lutego 2019 r.

„Razem w Europie.  Jeden cel”, to motto konkursu o Polsko – Niemiecką Nagrodę Młodzieży 2017 – 2019. Do konkursu zgłoszono polsko – niemieckie i trójstronne projekty, w ramach których zorganizowano spotkania młodzieży. Zostały one poświęcone zagadnieniom związanym z różnorodnością kulturową, światopoglądową, religijną i językową.

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Mosinie i Mittelschule Würzburg – Heuchelhof brali udział w warsztatach na temat różnorodności zorganizowanych w czerwcu 2018 roku w Mikuszewie oraz w październiku 2018 roku w Würzburgu. Koncepcja warsztatów została opracowana przez Fundację BEZLIK reprezentowaną przez panią Małgorzatę Bobrowską. Funkcję szkolnego koordynatora projektu pełniła nauczycielka języka niemieckiego – pani Arleta Dąbrowska – Tatarynowicz.

Polsko – niemiecka grupa projektowa zaprezentowała efekty swojej pracy przed jury podczas uroczystej gali odbywającej się w Berlinie i została wyróżniona w kategorii projektów organizowanych przez fundację.

Naszą szkołę reprezentowała Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 w Mosinie, pani Alicja Trybus oraz uczennice: Wiktoria Wechta z klasy 3b i Hanna Nowicka z klasy 3d, które tak opisują swój udział w projekcie.

W ubiegłym roku grupa uczniów z naszej szkoły oraz partnerskiej szkoły z Würzburga realizowały projekt „Grenzenlos – Ponad granicami” sfinansowany przez Polsko- Niemiecką Współpracę Młodzieży. Pierwsze nasze spotkanie odbyło się w Mikuszewie, gdzie przez 4 dni tworzyliśmy spektakl, który przedstawiliśmy lokalnej społeczności. Przez ten czas udało nam się zawiązać nowe znajomości i rozwinąć kompetencje językowe. Ludzie, którzy przyszli obejrzeć spektakl, byli zachwyceni nasza pracą. Po przedstawieniu odbyło się wspólne biesiadowanie i śpiewanie piosenek przy ognisku. W piątek pojechaliśmy do Poznania, aby pokazać naszym gościom choć niewielką część stolicy Wielkopolski.

Drugie spotkanie odbyło się w Würzburgu. Tam, w nowoczesnym centrum spotkań – Jugendbildungsstätte Unterfranken, rozmawialiśmy o różnych religiach i mowie nienawiści. Codziennie mieliśmy warsztaty, na których poznawaliśmy nowe, ciekawe osoby. Odwiedziliśmy meczet oraz synagogę, zwiedziliśmy również miasto poprzez grę miejską.
W latach 2017 – 2019 realizowano 80 projektów o różnej tematyce. Do Polsko – Niemieckiej Nagrody Młodzieży nominowano 17. Wśród nich znalazł się także projekt „Grenzenlos – Ponad granicami” .

12 lutego 2019 roku pojechałyśmy wraz z panią dyrektor Alicją Trybus do Berlina, do Jugendherberge Ostkreuz. Po zameldowaniu się w hostelu wzięliśmy udział w zajęciach zapoznawczych – poznawaliśmy finalistów konkursu. W środę odbyły się przygotowania do prezentacji naszych projektów przed jury. Przedstawienie naszego projektu z początku było stresujące, ale z czasem stawało się coraz prostsze. Czwartek był najbardziej wyczerpującym dniem – dzień werdyktu, wreszcie wynik konkursu!!! Od rana odbyła się gra miejska, po powrocie szybki obiad i przygotowania do Gali. O godzinie 17:00 mieliśmy próbę przed wystąpieniem muzycznym, a o 18:00 rozpoczęła się Gala.

Na wstępie odbyło się godzinne przywitanie, następnie rozdanie nagród. Głos zabrali : dyrektor biura PNWM w Poczdamie – Stephan Erb, dyrektor biura PNWM w Warszawie – Ewa Nocoń oraz Wiceminister Edukacji Narodowej – Maciej Kopeć.

W kategorii wymiany szkolnej I miejsce zajął projekt „Muzyka spotkania – muzyka porozumienia”, a wyróżnienie uzyskał projekt pt. „Nie mówię, ale się porozumiewam”. W kategorii wymiany pozaszkolnej nagrodę otrzymał projekt „Przystanek Różnorodność w historycznym kontekście”, natomiast wyróżnienie otrzymał nasz projekt pt. „Ponad granicami”.   Po rozdaniu nagród i obejrzeniu filmów z projektów miał miejsce poczęstunek.  Po kolacji zaczęła się dyskoteka… tańce trwały do późna.. Tak minęły nam trzy dni konkursowe.”

Serdecznie gratulujemy całej grupie projektowej zdobytego wyróżnienia !

Alicja Trybus
Dyrektor Szkoły Nr 2 w Mosinie

Arleta Dąbrowska – Tatarynowicz
szkolny koordynator projektu

 

Skip to content