Wyróżnienie dla uczennicy naszej szkoły w V Powiatowym Konkursie literacko-plastycznym „Tworzymy książki”

Rok 2017 to Rok Tadeusza Kościuszki, Józefa Piłsudzkiego. Obchodzimy także 90. rocznicę ustanowienia „Mazurka Dąbrowskiego” hymnem narodowym. W związku z powyższym Organizatorzy tegorocznej V edycji Powiatowego literacko-plastycznego konkursu „Tworzymy książki” (SP Nr 3 w Luboniu) zaproponowali uczniom temat inspirowany historią. Uczennica klasy VB S.P., Karolina Balcerek – Kałek, która wzięła udział w konkursie, zdobyła w nim wyróżnienie. Karolina napisała książkę opowiadającą o okolicznościach powstania Mazurka, w umiejętny sposób łącząc fakty historyczne z literacką fikcją, w efekcie czego powstała wzruszająca opowieść o ludziach, którzy będąc z dala od ojczyzny rozerwanej na strępy przez zaborców, marzyli o powrocie do niej i czynili wszystko, co w ich mocy, aby ją wyzwolić z rąk gnębicieli. Wymagało to wielu poświęceń i wyrzeczeń, o czym autorka napisała między innymi: „Układając tekst Pieśni Legionów, autor chciał podkreślić, że aby odzyskać niepodległość, Polacy często musieli rozstawać się z najbliższymi, porzucać swe domy, a przede wszystkim być jednomyślni i zgodni w tym, co robią. Nasza waleczna natura i serca Polaków gotowych oddać życie za wolność ojczyzny do boju podgrzewane były przez dźwięk tarabanów, które mówiły, że Polacy się nie poddadzą, a Polska, dzięki temu, że żyje w sercu Polaków, dzięki ich miłości wróci na mapę Europy”.
Organizatorzy tegorocznego konkursu podsumowali go w następujący sposób: „Choć temat był trudny i może niezbyt popularny wśród współczesnych uczniów, wszyscy nagrodzeni stanęli na wysokości zadania! Gratulujemy pomysłowości i kreatywności”.

Opiekun pracy konkursowej
Wiesława Szubarga

Skip to content