Wyniki konkursu poetyckiego, czyli … o szkolnych poetach w Światowym Dniu Poezji

Warto pamiętać, że corocznie 21 marca obchodzimy Światowy Dzień Poezji. Święto zostało ustanowione przez UNESCO jesienią 1999 roku. Główne uroczystości tego święta odbywają się w Paryżu. Celem tego dnia jest promocja czytania, pisania, publikowania i nauczania poezji na całym świecie. UNESCO zadeklarowało, że ten dzień ma „dać nowy impuls, aby docenić poezję oraz poprzeć krajowe, regionalne i międzynarodowe ruchy poetyckie”.

A czymże jest poezja? Nad odpowiedzią na to pytanie głowiło się wielu wybitnych myślicieli. Dla jednych „Poezja to echo proszące cień do tańca” (Carl Sandburg). Dla innych: „Poezja jest rytmicznym tworzeniem piękna za pomocą słów” (Edgar Allan Poe).

W naszej szkole również są miłośnicy poetyckiego słowa i, co szczególnie cieszy, jego twórcy – ONI już wiedzą, czym jest poezja!

Dzisiejsza data zobowiązuje, aby wyróżnić naszych szkolnych autorów wierszy. Być może jest wśród nich następca Czesława Miłosza lub  Wisławy Szymborskiej. Przed miesiącem uczniowie mogli przystąpić do konkursu na utwór o tematyce miłosnej.  Na konkurs wpłynęło 20 wierszy! Wybór był trudny, a przyjemność z lektury ogromna! Poniżej lista nagrodzonych.

– KATEGORIA – GIMNAZJUM:

 I miejsce ex aequoJulia Piątek (II a) „Prawdziwe uczucie” i Tomasz Pol (IIIa) – „Przebaczenie esencją miłości”;

– KATEGORIA SZKOŁA PODSTAWOWA:

I miejsce: Magdalena Łopusińska (IVc) – „Amor w cukierni”,

II miejsce: Zofia Brzozowska (IVd) – „Walentynkowe uczucia” oraz Julia Wierzbińska (VIa) – „Myślę o Tobie”

III miejsce: Jędrzej Stiller (IVc) – „Przyjaźń” i  Tomasz Ćwikliński (IV c) – „Bukiet miłości”.

 

Wszystkie wiersze będą publikowane w kolejnych numerach „Głosu Gimnazjalisty” (zakładka na naszej stronie www). Serdecznie gratuluję wszystkim POETOM. Mam nadzieję, że te pierwsze wiersze to początek wielkiej przygody z poezją!

Mariola Dominiczak

 

 

Skip to content