Wymiana Polsko-Niemiecka – Mosina 2018

W dniach 06.05 – 11.05, jak co roku w naszej szkole odbyła się wymiana międzynarodowa z partnerską szkołą z Seelze. Opiekunami wymiany już od jedenastu lat są pani Kinga Wośkowiak, która koordynuje współpracę między szkołami oraz pani Justyna Górna. W tym roku odwiedziło nas 12 gości z Seelze wraz z trzema opiekunami. Z naszej szkoły udział w wymianie wzięło 11 uczniów ze szkoły podstawowej i gimnazjum, z klas 7A, 2A oraz 2C.

            W niedzielę wieczorem wszyscy spotkalliśmy się na dworcu PKP w Poznaniu, aby powitać naszych gości. Gdy wszyscy się przywitali i poznali, pojechaliśmy do domów.

Następnego dnia razem z gośćmi poszliśmy do szkoły na lekcje. Co roku chcemy pokazać im, jak wyglądają zajęcia u nas w szkole. Po lekcjach odbyły się warsztaty integracyjne przeprowadzone przez panie Kingę Wośkowiak oraz Natalię Stachowiak. Pod koniec dnia w naszej szkole przygotowaliśmy wspólnie przepyszne pierogi, nie zabrakło przy tym śmiechu, żartów i wspaniałej atmosfery. Doskonale bawiliśmy się również ucząc się razem z gośćmi poloneza.

            We wtorek rano wyjechaliśmy do Poznania i zaraz po przyjeździe udaliśmy się na spacer po mieście. Ciekawym punktem programu była wizyta w kręgielni, gdzie podzieleni na mieszane, polsko-niemieckie drużyny sprawdzaliśmy swoje umiejętności gry w kręgle. Obowiązkowo zwiedziliśmy Starówkę i obejrzeliśmy pokaz Koziołków. Kolejnym, bardzo ciekawym punktem programu były zajęcia w Bramie Poznania, które prowadzone były po angielsku. Na koniec dnia był czas wolny, który spędziliśmy razem z przyjaciółmi na zakupach.

            Trzeciego dnia wymiany znowu poszliśmy na lekcje razem z gośćmi. Po skończeniu lekcji odbyła się wizyta u burmistrza Mosiny, gdzie dowiedzieliśmy się więcej o współpracy Mosiny i Seelze. Następnie po krótkiej grze terenowej w naszym mieście, związanej z historią Mosiny, wyjechaliśmy pod opieką pań Arlety Dąbrowskiej-Tatarynowicz oraz Jolanty Wiesner na wycieczkę do Rogalina. Podziwialiśmy Pałac Raczyńskich oraz ogromny ogród.

            Czwartek zaczął się spacerem na Pożegowo, gdzie weszliśmy na Wieżę Widokową oraz spędziliśmy miło czas na plaży na Gliniankach. Pan Jacek Kołtoniak przygotował dla nas zajęcia sportowe, np. przeciaganie liny, wyścigi czy grę w siatkówkę. Po południu odbyły się zajęcia plastyczne w MOKu, w ciekawy sposób przeprowadzone przez panią Małgorzatę Witt, na których rysowaliśmy karykatury opiekunów i siebie nawzajem, a także wykonywaliśmy swoje podobizny w glinie. Na koniec podsumowaliśmy wymianę koncertem, który przygotwał dla nas pan Witalij Łużnyj i spędziliśmy resztę dnia w rodzinach.

            Ostatniego dnia, w piątek, nikomu nie chciało się wierzyć, że to już koniec. Spotkaliśmy się w szkole i z żalem pożegnaliśmy uczniów z Niemiec.

            Zdaniem wszystkich uczestników, zarówno z Polski, jaki i z Niemiec tegoroczna wymiana była wspaniała. Równie zadowoleni byli opiekunowie i nasi rodzice. Program był jak zawsze bardzo ciekawy i pełen atrakcji. Było dużo nowych miejsc oraz kilka takich, w których większość z nas jeszcze nie była.

            Nasze spotkania i udana, wieloletnia współpraca są możliwe dzięki wielu osobom i instytucjom, które wspierają nasz projekt. Dziękujemy Pani Dyrektor Alicji Trybus, która zawsze życzliwie wspiera działania uczniów i nauczycieli. Realizacja tak bogatego programu nie byłaby możliwa bez wsparcia Polsko – Niemieckiej Współpracy Młodzieży oraz Rady Rodziców Szkoły Podstawowej Nr 2 w Mosinie. Wsparł nas również Mosiński Ośrodek Kultury, dziękujemy za życzliwość panu Markowi Dudkowi, dyrektorowi MOK, pani Małgorzacie Witt oraz Witalijowi Łużnyjowi. Dziękujemy także Rodzicom, którzy potraktowali naszych gości jak kolejne dzieci w rodzinach i otoczyli opieką. Dziękujemy też opiekunom wymiany – pani Kindze Wośkowiak i Justynie Górnej, a także nauczycielom, którzy pomogli w realizacji poszczególnych punktów programu – paniom Jolancie Wiesner, Arlecie Dąbrowskiej-Tatarynowicz, Natalii Stachowiak oraz panu Jackowi Kołtoniakowi.

FOTORELACJA

 

Weronika Jackowiak kl. 2A

 

Skip to content