Wycieczka do Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu i na wieżę widokową

Biblioteka Raczyńskich w Poznaniu to najstarsza biblioteka publiczna w Polsce. Została założona przez hr. Edwarda Raczyńskiego w 1829 roku jako pierwsza biblioteka publiczna.

Z okazji Tygodnia Bibliotek klasa VI c udała się z wychowawczynią i bibliotekarkami na wycieczkę do Poznania. Jak przystało już na tak dużą młodzież, podróż do Poznania odbyła się pociągiem. Idąc z dworca kolejowego na Plac Wolności nie sposób minąć obojętnie wspaniałe zabytki i miejsca ważne dla poznaniaków. Dlatego też o każdym z tych miejsc, ich historii i znaczeniu dla miasta Poznania opowiedziały nauczycielki ze szkolnej biblioteki.

O godzinie 9.30 mieliśmy umówioną wizytę w Bibliotece Raczyńskich. Celem naszym było zaznajomienie ze sposobem funkcjonowania, obejrzenie budynku Biblioteki
i poznanie jej historii. Uczniowie mieli okazję do porównania dawnej, zabytkowej części Biblioteki Raczyńskich z niedawno dobudowaną i nowocześnie wyposażoną.

Zwiedzanie Biblioteki rozpoczęło się od obejrzenia wystawy czasowej dotyczącej strojów i mody. Następnie działu dla dzieci i młodzieży, który mieści się w nowej części. Uczniowie uczestniczyli tam w pogadance dotyczącej historii biblioteki. Mieli również okazję wykazać się znajomością literatury dziecięcej. Następnie zwiedzili czytelnię ogólną, czytelnię czasopism, wypożyczalnię. Przez cały czas pomocą służyli im pracownicy placówki, objaśniający zasady funkcjonowania poszczególnych działów. Szczególne zainteresowanie uczniów wzbudziły urządzenia do oglądania mikrofilmów oraz przeznaczone dla osób niedowidzących. W trakcie zwiedzania uczniowie podziwiali nowoczesne, przestronne, ciekawie oświetlone i elegancko wyposażone wnętrza nowej części. Z zainteresowaniem oglądali także starą, zabytkową część Biblioteki.

Ale na tym nie był koniec naszej wycieczki. Udaliśmy się do Zamku Przemysła na wieżę widokową, która wznosi się na wysokość ok. 43 m. Można z stamtąd podziwiać
z przepiękną panoramę miasta i okolic.

Mamy nadzieję, że zorganizowana przez nas wycieczka stała się zachętą dla naszych uczniów do częstszego odwiedzania pięknych wnętrz Biblioteki Raczyńskich. Zachęcamy do korzystania z jej bogatych zbiorów nie tylko książek, ale również multimediów. Do czego serdecznie namawiamy!!

            Serdeczne podziękowania należą się Pani M.Frąckowiak za oprowadzenie
po bibliotecznych zakamarkach  i umożliwienie tak wspaniałej wizyty uczniów klasy VIc.

FOTORELACJA

Magdalena Solecka

Małgorzta Szeszko

Skip to content