Wspomnienia z wymiany polsko – niemieckiej do Seelze

W dniu 20.10. ośmioosobowa grupa uczniów pod opieką pani Kingi Wośkowiak (koordynatorki wymiany) oraz pani Natalii Stachowiak wyjechała na wymianę polsko-niemiecką do Seelze. Nasza współpraca trwa nieprzerwanie od roku 2004, tradycyjnie jesienią polska grupa odwiedza Niemcy, a na wiosnę spodziewamy się rewizyty naszych partnerów.

Pierwszego dnia w szkole spotkaliśmy się z wicedyrektorami, panią Rebekką Amthor oraz panem René Eichlerem, który nas przywitał i podziękował za to, że odwiedziliśmy Seelze. Później pojechaliśmy do Hanoweru, gdzie po spacerze w dzielnicy Nordstadt odbyły się zajęcia na ściance wspinaczkowej, a następnie we włoskiej restauracji zjedliśmy obiad. Potem zostaliśmy podzieleni na małe grupki polsko-niemieckie i odkrywaliśmy Hanower, a po wspólnym powrocie do Seelze spędziliśmy wieczór z naszymi rodzinami.

We wtorek dzień spędziliśmy w centrum młodzieżowym, gdzie zorganizowano dla nas różne gry i zabawy integracyjne, podczas których można było lepiej poznać osoby z drugiego kraju, jak i z naszej szkoły. Ponieważ nasza grupa była wielokulturowa, mogliśmy również dowiedzieć się różnych ciekawostek o krajach innych niż Polska i Niemcy. Następnie wspólnie robiliśmy obiad, po wspólnym posiłku musieliśmy razem posprzątać wspólną przestrzeń. Wieczór spędziliśmy z naszymi gospodarzami.

Całą środę spędziliśmy w Hanowerze, dokąd pojechaliśmy pociągiem. Zwiedziliśmy Landesmuseum, w którym pani przewodniczka powiedziała dużo interesujących rzeczy, przy okazji sprawdzając naszą wiedzę z historii epoki kamienia łupanego, a część muzeum poświęconą przyrodzie w Dolnej Saksonii, zwiedzaliśmy sami. Następnie poszliśmy do ratusza, gdzie zobaczyliśmy makiety przedstawiające Hanower od momentu jego powstania aż do współczesności. Bardzo ciekawą atrakcją był wjazd na wieżę ratuszową „krzywą windą”. Z punktu widokowego roztaczała się piękna panorama Hanoweru. Po udanym zwiedzaniu szliśmy na obiad. Nasi opiekunowie zabrali nas również na spacer po Hanowerze, pokazali nam między innymi Maschsee – teren rekreacyjny podobny do poznańskiej Malty. Mogliśmy również odbyć spacer w ścisłym centrum w małych grupach posko-niemieckich.

Kolejny dzień rozpoczęliśmy lekcjami w szkole według planu naszych gospodarzy, w czasie których zobaczyliśmy, jak i czego uczą się nasi rówieśnicy. Po zajęciach w urzędzie miasta przyjął nas burmistrz Seelze, pan Detlef Schallhorn, z którym mogliśmy porozmawiać i zadać mu różne pytania dotyczące jego pracy, miasta Seelze oraz współpracy z Mosiną. Podziękował nam za to, że postanowiliśmy tu przyjechać i podkreślał, że jest to dla niego bardzo ważne. Po skończonym spotkaniu rozdał nam małe upominki i zrobiliśmy wspólne zdjęcie na tle urzędu miasta. Następnie zwiedzaliśmy Heimatmuseum, w którym przedstawiono nam jak kiedyś wyglądało życie w Niemczech, przede wszystkim na terenach miasta Seelze i jego okolicach. Po obiedzie w stołówce ratuszowej odbyła się gra miejska w zespołach polsko-niemieckch, która jeszcze bardziej przybliżyła nam miasto. Po zakończeniu programu wróciliśmy do swoich rodzin.

Ostatniego dnia, w piątek, było podsumowanie wymiany, po której niestety po tym bardzo miłym tygodniu w Niemczech, musieliśmy się pożegnać z naszymi kolegami i koleżankami i wyruszyć w podróż do Mosiny. Wszyscy zdrowi wróciliśmy do Polski z na pewno niezapomnianymi przeżyciami.

Cała wymiana była znakomitym tygodniem, podczas którego, pomimo trudności językowych powstało dużo przyjaźni. Zachęcam do brania udziału w wymianie, gdyż jest ona wspaniałym, niezapomnianym przeżyciem.

Dziękujemy Pani dyrektor Alicji Trybus, dyrekcji szkoły w Seelze za wsparcie w organizacji wymiany oraz nauczycielom, bez których ta wymiana nie odbyłaby się.

Dziękujemy również organizacji międzynarodowej Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży, która wspiera koordynatorów projektów merytorycznie oraz dofinansowuje realizowany program.

FOTORELACJA

Paulina Kusztelska, 7B

Kinga Wośkowiak

Skip to content