„Wolność widziana oczami dziecka” – wycieczka do Rogalina

W tym roku obchodzimy 100 – tną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W ramach tych obchodów i realizowanego od kilku miesięcy przez naszą szkołę projektu pt. „Dla Niepodległej”, 11 X 2018 r. uczniowie klasy I a, II c i III a wraz z wychowawczyniami Paniami Jolantą Wiesner, Iwoną Hertig i Dorotą Gołąb oraz opiekunami wycieczki odwiedzili Pałac w Rogalinie. W trakcie zwiedzania pałacu z panią przewodnik dzieci poznały historię rodu Raczyńskich, właścicieli rezydencji, szukały herbu Nałęcz i poznały funkcję pomieszczeń znajdujących się w pałacu.

O wyjątkowej atrakcyjności rogalińskiej rezydencji dzieci mogły się dowiedzieć podziwiając również obrazy w Galerii sztuki, jednej z najwspanialszych kolekcji współczesnego malarstwa stworzonej przez Edwarda Raczyńskiego. Zwiedzając Powozownię uczniowie z zaciekawieniem oglądali pojazdy konne – m.in. stare powozy, dorożki i karety używane w ziemiańskiej rezydencji na przełomie XIX i XX wieku. Dzieci podziwiały także dopełniające całości akcesoria podróżne takie jak kufry, skrzynie, uprzęże konne czy też sanie wyjazdowe i saneczki dziecięce. W pałacowym parku mogły oglądać pomnikowe okazy dębów szypułkowych z najsłynniejszymi wśród nich Lechem, Czechem i Rusem.

Kulminacyjnym punktem wycieczki były zajęcia edukacyjne pt. „Wolność widziana oczami dziecka”. W trakcie zajęć dzieci dowiedziały się czym są wolność i niepodległość, co to były rozbiory Polski i jak żyli ludzie w tamtym czasie. W czasie zajęć omówione zostały w formie prezentacji multimedialnej symbole narodowe oraz wszystko to co kojarzy nam się z Polską. Uczniowie odśpiewali również hymn narodowy. Podsumowaniem spotkania był warsztat plastyczny, w trakcie którego dzieci udekorowały chustę symbolami narodowymi. Każdy uczeń na pamiątkę wycieczki zabrał swoją chustę do domu.

Wycieczka do Pałacu w Rogalinie a także zajęcia edukacyjne były dla dzieci interesującą lekcją historii dzięki której na pewno będziemy chętnie wracać do Rogalina.

Pragniemy podziękować Pani Annie Balcerek – Kałek, Kierownikowi Referatu Oświaty, Kultury, Promocji i Sportu w Mosinie, a także Panu Jackowi Kopa, Kierownikowi Działu Transportu Drogowego w ZUK w Mosinie za pomoc w zorganizowaniu przejazdu na wycieczkę.

FOTORELACJA

Dorota Gołąb

Skip to content