Wizyta w Muzeum Rogala w Poznaniu klasy 3a i 3c

Dnia 28 października 2022 roku uczniowie naszej klasy III c i klasy III a wraz z wychowawczyniami i opiekunami pojechali do Muzeum Rogalowego w Poznaniu. Muzeum to mieści się w samym centrum stolicy Wielkopolski na Starym Rynku z widokiem na wieżę ratuszową z koziołkami. Dostaliśmy kucharskie czapki i uczyliśmy się robić rogale świętomarcińskie według oryginalnej receptury. Oglądaliśmy multimedialną animację przedstawiającą najważniejsze wydarzenia z historii Poznania oraz uczyliśmy się poznańskiej gwary. Teraz wiemy, że mela znaczy w gwarze poznańskiej dziewczynka, szczun to chłopak, a my wszyscy jesteśmy gzubami, czyli dziećmi. Dowiedzieliśmy się również, że kształt rogala wziął się od końskiej podkowy, a św. Marcin słynął z pomagania biednym. Każdy uczeń mógł wziąć udział w warsztatach. Wspólnie zrobiliśmy rogale świętomarcińskie, a później je zjedliśmy. Każdy z nas dostał certyfikat praktykanta. Kupiliśmy również ciekawe pamiątki, które będą nam przypominać o tym miejscu. Wszystkim bardzo się podobało i liczymy na więcej takich wycieczek.

GALERIA

Maja Obrzeżgiewicz

Wiktoria Wachowiak

Martyna Malak

z klasy III c

Skip to content