Wielkanoc w naszych domach – cz. 2

Witam wszystkich po świętach!!! Oto kilka zadań, które przygotowałam dla was na dzisiejszy dzień:

Zad.1

Eksperymenty z jajkami. Sprawdźcie, czy wiecie co się stanie…

Eksperymenty z jajkami…

Zad 2.

A teraz kolej na pracę plastyczną. Proponuje do wykonania pracę plastyczną, ,,Baranek wielkanocny”

Baranek wielkanocny

Rolkę po papierze toaletowym malujemy na biało. Z białego papieru wycinamy jedno duże, dwa średnie oraz dwa małe kółka. Z różowego papieru wycinamy jedno średnie kółko. Na średnich białych kółkach rysujemy ślimaka i przyklejamy je do dużego kółka (głowy). Do głowy przyklejamy również oczy i buzię (przecięte na pół różowe kółko). Po wyschnięciu rolki wycinamy 4 nogi. Na ich końcach zaznaczamy kopyta czarnym pisakiem. Do rolki przyklejamy głowę baranka, a na końcu rogi (złożone na pół małe białe kółka). Baranek gotowy.

Materiały:

rolka po ręczniku papierowym

biała farba

kolorowy papier

klej

nożyczki

czarny cienkopis i flamaster

lub pomysł na Zajączka z rolki

Zajączek z rolki

Rolkę po papierze toaletowym malujemy farbką. Po wyschnięciu naklejamy ruchome oczy, nosek z wąsami oraz usta. Od środka przyklejamy dwie plastikowe łyżki, a na nich naklejamy środki uszu.

Materiały:

rolka po papierze toaletowym

farba żółta

pędzelek

oczy wycięte z papieru lub namalowane

kolorowy papier

nożyczki

klej

łyżeczki plastikowe lub uszy wycięte z żółtego brystolu

Zad 3.

A teraz coś zdrowego na wiosnę… rzeżucha na wiosenną sałatkę i nie tylko… Kiełki rzeżuchy są źródłem witamin: A, B, C, K, wapnia, żelaza, magnezu, fosforu, potasu, cynku, manganu, łatwo przyswajalnego jodu. Pobudzają apetyt i trawienie.

Nasiona rzeżuchy do wykiełkowania potrzebują zaledwie 5–6 dni. A więc do dzieła.

Poproś dorosłą osobę, żeby kupiła Ci nasiona rzeżuchy – są w niemal każdym markecie. A na pewno znajdziesz je w sklepie ogrodniczym czy na pobliskim bazarku. Oczywiście zwróć uwagę, czy na torebce jest podana partia nasion i termin ich ważności.

Przygotuj pojemnik do uprawy – powinien być duży i płaski. Wystarczy talerzyk, czy płytka salaterka, a nawet pokrywka od słoika. Oczywiście naczynie powinno być czyste.

Przygotuj podłoże – dno naczynia wyłóż watą lub ligniną. Delikatnie je zwilż – podłoże powinno być wilgotne, a nie ociekać wodą.

Wysiej nasiona – nasiona rzeżuchy wysiewa się gęsto – ale uważaj, by jedno nie wchodziło na drugie – bo te spod spodu nie wzejdą. Rozsyp je równomiernie, tak aby nie było widać białych prześwitów. Spryskaj je – przylgną do waty.

Znajdź dla nich miejsce – naczynie postaw w ciepłym i nasłonecznionym miejscu – może to być parapet.

Pielęgnuj – codziennie zwilżaj nasiona spryskiwaczem i pilnuj, by podłoże było cały czas lekko wilgotne. Ale nie doprowadź do tego, aby woda stała w pojemniku, bo kiełkujące nasiona zgniją. Uważaj też, by nie przesuszyć nasion, bo rzeżucha nie wzejdzie.

Po 2–3 dniach powinny pojawić się kiełki. Po 5–6 łączka. Gdy kiełki urosną na 4–5 cm możesz je ścinać i jeść.

Rzeżucha

Pozdrawiam. Wychowawca świetlicy Anna Krajniak

 

Skip to content