SZKOŁA PAMIĘTA

Zbliża się kolejna 102 rocznica wybuchu zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.

Nasza szkoła po raz kolejny uczestniczy w ogólnopolskiej akcji „Szkoła pamięta”. W ramach akcji dbamy o Miejsce Pamięci znajdujące się na terenie naszej gminy. Byliśmy na cmentarzu, by uporządkować miejsce i zapalić Znicze Pamięci.

I to Powstanie Wielkopolskie
Którego dziś rocznicę mamy
Jest jednym z tych nielicznych powstań
W których naprawdę zwyciężamy

Pochylmy więc w zadumie głowę
Wspomnijmy o tych co zginęli
Co życie młode swe oddali
Byśmy ojczyznę wolną mieli

autor: Mariusz Michałkiewicz

Drodzy Uczniowie !

Mieszkacie dziś w wolnej Polsce. Jednak, jak wiecie, Polacy wcześniej byli pod zaborami. Nasza wielkopolska ziemia były ponad sto dwadzieścia lat pod pruskim zaborem. Polacy tu mieszkający, wasi dziadkowie i pradziadkowie, byli ludźmi dzielnymi i kochającymi wol­ność. Nie chcieli dłużej żyć pod obcym panowaniem. Wielkopolanie powiedzieli – nie!  Wybuchło powstanie, a było to jedno z najważniejszych powstań w dziejach Polski!  W wielu naszych rodzinach żywa jest pamięć osób żyjących w tamtych czasach i biorących udział w powstaniu. Ich czyny są wzorem bohaterstwa i patriotyzmu.

Społeczność naszej szkoły pamięta o Powstaniu Wielkopolskim. Podczas ogólnopolskiej konferencji dla nauczycieli p. Beata Buchwald zaprezentowała działania naszej szkoły upamiętniające Bohaterów powstania. Zostaliśmy zaproszeni przez Kuratorium Oświaty w Poznaniu do udziału w projekcie edukacyjnym Wielkopolska w walce o niepodległość.

grób powstańca

Groby powstańców na mosińskim cmentarzu oznakowano biało-czerwonymi rozetkami dnia 20.12.2015

 Danuta Białas

 

Skip to content