Święto Niepodległości – „Dumni z osiągnięć Niepodległej”

Dzisiaj świętowaliśmy rocznicę odzyskania niepodległości. Uczniowie klas 4-8 na jednej lekcji prezentowali wybrane osiągnięcia Ojczyzny, ważne dla Polaków miejsca, legendy, bohaterów. Nie zabrakło zajęć o powstaniu wielkopolskim i listopadowym, Józefie Piłsudskim, Tadeuszu Kościuszce, Hipolicie Cegielskim, Ignacym Paderewskim, ale też Marii Skłodowskiej – Curie, polskich laureatach literackiej Nagrody Nobla oraz Mosinie jako naszej małej ojczyźnie, polskim hymnie, perłach polskiej architektury i legendach. Do tego porządkowaliśmy wiedzę w oparciu o prezentację pani Beaty Mazur i animacje IPN-u.

Drugim elementem naszego świętowania było uczczenie pamięci bohaterów – tych, którzy w różnych czasach walczyli o wolność Ojczyzny. Dlatego rozeszliśmy się po Mosinie, by dotrzeć do grobów powstańców wielkopolskich, mosinian rozstrzelanych 20.10.1939 r., pomnik powstańców wielkopolskich i ofiar II wojny światowej, pomnik Tadeusza Kościuszki.

Ostatnim elementem naszego świętowania był udział w akcji „Szkoła do hymnu” – wspólnie (choć w oddzielnych salach) zaśpiewaliśmy o 11.11 „Mazurka Dąbrowskiego”.

Choć sytuacja epidemiologiczna zmusiła nas do modyfikacji planów i rezygnacji z zaplanowanego „Biegu Niepodległości”, wspólnie świętowaliśmy wolność „Tej, co nie zginęła”.

 

Świętujemy odzyskanie niepodległości, pamiętając o tych, którzy walczyli i ginęli w obronie Ojczyzny – GALERIA

 

Anna Ciesielska

Skip to content