Skąd się wzięły siedziska-gruchy i inne poduchy?

Ważną częścią działań Samorządu Uczniowskiego w II półroczu były te, które koncentrowały się wokół realizacji projektu związanego z otrzymaniem grantu z Centrum Edukacji Obywatelskiej, a mogliśmy je zrealizować dzięki przychylności Pani Dyrektor.

Na początku wykorzystaliśmy różne sposoby diagnozowania potrzeb uczniów: ankiety, spacer po szkole, diagnozy w formie rozmów i pracy w grupach wśród najmłodszych uczniów, w formie pytań przetłumaczonych przez asystenta kulturowego w oddziałach przygotowawczych. Podczas spotkania przedstawicieli SU przeanalizowaliśmy wszystkie uzyskane informacje i uczniowie wybrali takie, które powtarzało się często, a jego realizacja wymagała pewnych środków finansowych. Uczniowie postanowili zadbać o swój komfort podczas przerw. Ponieważ uczniowie wskazali, że nie mają gdzie usiąść podczas 10-minutowych przerw, spędzanych w budynku, by spokojnie porozmawiać, odpocząć czy zjeść, postanowiliśmy zaopatrzyć korytarze w ławki umiejscowione przy salach lekcyjnych. Okazało się jednak, że metalowe listwy z hakami na kurtki, znajdujące się na wysokości głów siedzących uczniów, są niemożliwe do demontażu. Musieliśmy zrezygnować z zakupu materiałów na ławki. Udało się zrealizować pomysł uczniów, by w zamian za ławki zakupić pufy-gruchy ustawione w miejscu dostępnym dla wszystkich uczniów, również z edukacji wczesnoszkolnej – stąd znalazły się przed salą informatyczną na drugim piętrze.

Część uczniów chciała, by przestrzeń szkoły była bardziej kolorowa oraz by mieć pod ręką coś, na czym można usiąść podczas przerwy, więc zachęciliśmy uczniów do przynoszenia różnokolorowych  poduszek. Uczniowie wymyślili międzyklasowy konkurs, by zachęcić do przynoszenia poduch – gratulujemy uczniom klasy 4 c, która go wygrała. Pojawiła się jeszcze potrzeba pojemników na poduchy. Uczniowie wymyślili materiałowe pojemniki montowane na hakach na kurtki przy wejściach do klas. Z racji sztywniejszego materiału do szycia takich pojemników i braku funduszy na zakup materiału, poprosiliśmy rodziców o pomoc. Na razie na poduszki mamy jeden materiałowy pojemnik, który znajduje się przy sali 206 – raz jeszcze  dziękujemy Pani Annie Leśniewicz za ogrom pracy włożony w uszycie pięknego „poduszkowca”! Gdy pojawią się kolejne pojemniki na poduszki, uszyte dzięki ofiarności Rodziców, poduszki będą dostępne również w innych miejscach.

Mam nadzieję, że wszyscy uczniowie przekonali się, że warto działać i dbać o to, by szkoła była miejscem realizacji różnorodnych pomysłów. Myślę, że pamiętacie film o samorządzie uczniowskim – wszyscy uczniowie są jego członkami. Skrzynka samorządu czeka na Wasze propozycje i problemy (przy wejściu do stołówki).

Fotorelacja „poduszkowa” na szkolnym Fb – GALERIA

Opiekun Samorządu Uczniowskiego

Anna Ciesielska

 

 

Skip to content