Samodzielność w statystyce

Statystyka – to dziedzina, którą organizatorzy Międzynarodowego Konkursu Umiejętności Statystycznych (International Statistical Literacy Project) chcą przybliżyć uczniom i studentom. Uczniowie klasy 8e Yuliia Zakharuk, Jakub Wilczak i Mikołaj Strzelczyk, pod opieką nauczycielki matematyki, p.Marzeny Kasprzak, wzięli udział w VI edycji tego konkursu.

Konkurs objął patronatem m.in. Minister Edukacji Narodowej i prezes Głównego Urzędu Statystycznego. Skierowany jest do trzech grup wiekowych: uczniów klas 7 i 8 szkoły podstawowej, uczniów liceów i studentów. Zadaniem uczestników tegorocznej edycji było przygotowanie badania statystycznego na dowolny temat, opracowanie wyników i zilustrowanie ich na plakacie w formie elektronicznej w dwóch wersjach językowych- polskiej i angielskiej. Prace uczniów – zwycięzców krajowych – biorą udział w konkursie międzynarodowym.

Grupa projektowa z 8e zdecydowała, że tematem ich badania będzie poznanie zdania koleżanek i kolegów na temat samodzielności. W aplikacji Microsoft Forms uczniowie przygotowali formularz, który przesłano do uczniów różnych klas w naszej szkole a także poza nią. Po zebraniu wyników uczniowie opracowali je w formie plakatu zatytułowanego „Czy jesteśmy samodzielni?”. Pracę wykonali w aplikacji Canva, a następnie przetłumaczyli jej treść na język angielski.

Przesłaliśmy projekt plakatu do organizatorów. Cieszą nowo zdobyte umiejętności przeprowadzania badań statystycznych, umiejętność korzystania z nowych aplikacji. Czekamy na wyniki konkursu i bardzo dziękujemy wychowawcom, którzy pomogli w rozpropagowaniu ankiety badawczej.

 

Uczniowie 8e i opiekun Marzena Kasprzak

Skip to content