„Przytul swoje miasto”- finał projektu za nami!

W drugim półroczu tego roku szkolnego realizowaliśmy projekt „Przytul swoje miasto”. Obserwowaliście nasz Instagram, na którym prezentowaliśmy przepiękne zdjęcia Martyny Skuły, a 23 maja opowiedzieliśmy Wam o naszym mieście słowem, muzyką i obrazem. Na nasze zaproszenie przybyli do szkoły: przewodnicząca Rady Miejskiej Pani Małgorzata Kaptur, dyrektor Mosińskiego Ośrodka Kultury Pan Marek Dudek, regionalna koordynatorka Edukacyjnej Fundacji im. Prof. Romana Czarneckiego EFC pani Agnieszka Jabłońska- Buchla, poetka i pracownik Mosińskiej Biblioteki Publicznej pani Zofia Staniszewska, członkini Dyskusyjnego Klubu Książki, autorka artykułów historycznych, pasjonatka lokalnej historii Pani Wanda Bech, dyrekcja szkoły: pani dyrektor Alicja Trybus, vicedyrektorki pani Beata Buchwald oraz Pani Alicja Witucka- Piskorska, przewodniczące Rady Rodziców panie Paulina Stróżyńska i pani Agnieszka Chrzanowska. Oczywiście nie zabrakło również uczniów razem z opiekunami.
Finałowe widowisko było zbiorową pracą wielu młodych ludzi. Daria Czerwińska napisała tekst rapu, który został entuzjastycznie przyjęty przez publiczność. Daria  opracowała też muzykę do poezji Wincentego Różańskiego i wykonała ją podczas spektaklu. Publiczności bardzo się  podobała poezja śpiewana w jej wykonaniu. Martyna Maciejewska samodzielnie napisała scenariusz, a podczas prób prowadziła grupę aktorów z klasy 3b gimnazjum. Patryk Kabaciński nie tylko zajmował się oprawą techniczną, ale też stworzył film z niezwykłymi fotografiami Martyny Skuły, które dumnie były także prezentowane podczas uroczystej sesji Rady Miejskiej 25 maja na wystawie w Mosińskim Domu Kultury. Maciej Piwowarczyk, Aleksandra Antonowicz, Martyna Maciejewska, Wiktoria Tomiak, Zuzanna Pelińska, Adam Kasprzyk i Zofia Zielińska napisali cudowne wiersze o historii miasta i  zaprezentowali je publiczności podczas widowiska. Oliwia  Czeszyńska, Oliwia Bolewska, Maja Bereta, Magdalena Łopusińska i Matylda Janik z klasy 4c zaprojektowały pocztówki, które zostały rozdane podczas spektaklu wszystkim gościom. Mieszkańcy naszego miasta otrzymali je podczas akcji widokówkowej 26 maja na Palcu 20 Października. Dobrym duchem i pomysłodawcą projektu była pani Anna Chilczuk Bech, która towarzyszyła nam podczas przytulania naszego miasta.

Jesteśmy dumni z naszego projektu, bowiem osiągnęliśmy założony cel – wielu z naszych odbiorców zobaczyło naszymi oczami miasto, w którym żyją. Dostrzegło na nowo potencjał tego miejsca, jego historię i teraźniejszość.
A teraz kilka naszych  „ gorących” refleksji po finale widowiska. Nie mogliśmy uwierzyć w reakcje widzów!  Niektórzy z naszych gości pokazali nam  łzy wzruszenia, a w nas mieszały się szczęście i radość. Pochwałom nie było końca, dlatego wszyscy poczuliśmy autentyczną dumę z efektu końcowego. Martyna Maciejewska powiedziała zaraz po występie:

„Szczerze mówiąc, to bałam się, że nie uda nam się spiąć całego przedstawienia i że będą braki lub jakiś kawałek dla publiczności okaże się nielogiczny. Bałam się, że zapomnę tekstu, bałam się że pomylimy kolejność przedstawianych scen. Bałam się, że scenariusz się nie spodoba, zostanie źle odczytany lub uznany za niespójny. Teraz wiem, że warto było to wszystko przecierpieć, bo wypadliśmy fenomenalnie. Daliśmy z siebie 101 procent! Osiągnęliśmy cel. Udało się. Nie wiem czy mogłabym być z nas bardziej dumna!”

„Po dzisiejszej premierze, cieszę się, że występ był udany i podobał się naszym gościom – a to wszystko dzięki ciężkiej pracy, którą włożyliśmy w ten projekt. Godziny spędzone na próbach, spotkaniach grupy projektowej, wycinaniu WIELU plakietek, malowaniu banerów i ćwiczeniu rapu i piosenek (nawet na wycieczce!) dały efekt który dziś zachwycił i wzruszył wiele osób. Przed nami jeszcze dwa występy  i akcja widokówkowa na rynku – mam nadzieję, że zachęcimy do przytulenia Mosiny kolejnych ludzi. Cieszę się, że pomimo chwil zwątpienia, rezygnacji, znudzenia, zmęczenia i nieporozumień udało nam się osiągnąć cel” – to  komentarz Majki Kaczmarek.

 

Dziękujemy, że byliście z nami i daliście się ponieść naszemu pomysłowi. Przytulajcie nasze miasto – warto! W tym pięknym miejscu, żyją piękni ludzie!

 

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć – tak pracowaliśmy i tak wyglądał nasz finał😊

Zofia Zielińska

Skip to content