„Przygoda Franklina”

W naszej szkolnej bibliotece mamy sporą kolekcję książek, których bohaterem jest mały żółwik. Seria o Franklinie należy do jednych z najczęściej wypożyczanych przez uczniów ćwiczących umiejętność czytania. Książki te zwracają uwagę nie tylko pięknymi ilustracjami Brendy Clark, ale przede wszystkim ciekawymi opowieściami. Są dopasowane do rozwoju dzieci i opisane prostym językiem. Franklin, wraz z przyjaciółmi -Misiem, Ślimakiem, Wydrą, Gąską, Lisem, Skunksem, Królikiem, Bobrem, Szopem i Borsukiem przeżywa rozmaite przygody. 
Każde opowiadanie dotyczy innego tematu. Żółwik opowiada jak pierwszy raz nocował pod namiotem, jak z niecierpliwością czekał na narodziny swojej siostrzyczki. Tłumaczy, jak ważny jest kask rowerowy, albo dlaczego musiał iść do szpitala. A jeszcze – dlaczego warto mówić swoim bliskim „kocham cię”, „przepraszam”, albo jak pokonać tremę. I wiele innych tematów, które zajmują głowy uczniów rozpoczynających wielką przygodę z literaturą! 

Pierwsza książeczka powstała w 1983r. Napisała ją dla swojej córeczki kanadyjska dziennikarka, Paulette Bourgeois. Mama wymyśliła dla swojego lękliwego dziecka opowieść o niedużym, zielonym żółwiu, który bał się małych, ciemnych miejsc, w tym własnej skorupy.  A potem na prośbę dzieci powstało więcej opowiadań:)  

Zaprosiłyśmy uczniów klas 1 do konkursu. Zadaniem było przedstawić jedną z wybranych przygód Franklina przy pomocy dowolnej techniki plastycznej. Najpierw trzeba było oczywiście przeczytać przynajmniej jedną książkę z serii – samodzielnie, albo z pomocą rodziców. Wielu pierwszoklasistów czyta historie o Franklinie, a na zaproszenie do konkursu odpowiedziało 23 dzieci.
Wszyscy uczestnicy włożyli w swoje prace dużo wysiłku – oprócz rysowanych kredkami powstała praca malowana farbami, z użyciem plasteliny, a także z zaprasowanych plastykowych koralików. Bardzo cenimy sobie pomysłowość i chęci, dlatego wszystkie dzieci otrzymały gratulacje i nagrody książkowe. Dziękujemy za Wasz udział 🙂  

 

Nauczycielki z biblioteki szkolnej:) 

Skip to content