Projekt biblioteczny „Książka, którą polecam”

Już po raz trzeci uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w projekcie czytelniczym pt. “Książka, którą polecam”. Jego celem było rozwijanie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży oraz zachęcenie do sięgnięcia po nowe pozycje zakupione do biblioteki szkolnej w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Projekt realizowany był od września do grudnia 2018 r. Uczestniczyli w nim wszyscy uczniowie szkoły podstawowej oraz gimnazjum.

Zadania jakie trzeba było wykonać uzależnione były od grupy wiekowej.

W klasach I SP wybrane książki czytała dzieciom nauczycielka, a uczniowie wykonywali nawiązujące do nich prace plastyczne. Podsumowaniem projektu była wystawa prac dzieci.

Podobnie projekt przebiegał w klasach II i III SP. Różnica polegała tylko na tym, że dzieci samodzielnie wybierały i czytały książki.

W klasach IV – VIII SP i w gimnazjum uczniowie pracowali w grupach. Każdy zespół wybierał i czytał inną książkę i starał się ją zareklamować poprzez prezentację komputerową lub plakat albo krótką inscenizację. Każda klasa wybrała jeden lub dwa zespoły, które reprezentowały ją na podsumowaniu projektu w dniach 4 i 5 grudnia br.

Realizacja projektu “Książka, którą polecam” to dla naszych uczniów okazja do sięgnięcia po interesującą książkę i wspólne przeżywanie jej w gronie rówieśników, a także możliwość poznania nowych pozycji polecanych przez kolegów. Była to też dla nich zabawa i przygoda, co można dostrzec na załączonych zdjęciach. Uczniowie prezentujący książki na podsumowaniu projektu zostali udekorowani “medalami bibliotecznymi” w kształcie sowy.

Mamy nadzieję, że udział w projekcie “Książka, którą polecam” zachęci uczniów do częstszego odwiedzania biblioteki szkolnej i wypożyczania książek, szczególnie nowości zakupionych dzięki udziałowi szkoły w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa.

FOTORELACJA

 

Barbara Siwczak

 

Skip to content