Poszukujemy, by znaleźć

„Igła potrafi ukłuć, ale też można nią zszyć, tworzyć, zainspirować  do nowych działań. Liczymy na to, że i dzisiejsze przedstawienie stanie się podstawą do zamyśleń, znalezienia czasu na zastanowienie się, przystanięcia w pogoni za tym, co nieznane…”

Tymi słowami zespół teatralny „Igła” zaprosił na kolejny już w tym sezonie  spektakl pt. „Szukam”. Bohaterowie sztuki skupili się na poszukiwaniu szczęścia, słowa, wczorajszego dnia, wiatru w polu, w końcu … tzw.  świętego spokoju.

To, czego postaci grane przez aktorów gorączkowo poszukiwały, wydaje się trudne do znalezienia, bo np.   szukanie szczęścia przez kogoś, kto w tym celu użyć chce lupy, może okazać się bezprzedmiotowe, poszukiwanie wczorajszego dnia przez kogoś, kto nie żyje przeszłością,  musi być  stratą czasu, kto zaś szuka wiatru w polu, nie zdaje sobie chyba sprawy, że ten ze względu na swą ulotność, po prostu wymknie mu się  z rąk. Po co więc szukać? A może należy jednak poszukiwać i to uparcie, ale wcale nie w tym miejscu, w którym wszyscy szukają?

Poszukiwanie na zewnątrz czegoś, co powinno być w nas, wydaje się skazane na niepowodzenie. Jak uświadomiła publiczności dalsza część przedstawienia oraz krótki film, którego twórcy pytali uczniów ZS, czym dla nich jest szczęście i na czym ono polega,  szczęścia należy szukać w sobie, co przejawiać się powinno  empatią, zrozumieniem dla drugiego człowieka, gotowością do współodczuwania, czyli  tym wszystkim, co nazywamy miłością bliźniego. Jak wynika z treści sztuki, dopiero taka postawa może niewątpliwie stać się  źródłem  spełnienia  dla tych, którzy w postępowaniu będą się kierować ponadczasowymi wartościami  i na pewno stanie się źródłem szczęścia dla tych, ku którym skierować zechcemy całe, tkwiące w nas, dobro.

O ludzkim poszukiwaniu i towarzyszących mu niepokojach w sposób niezwykle sugestywny mówili i śpiewali młodzi ludzie: Maja Kilian, Rafał Łagoda, Zofia Ptak, Martyna Skuła, Zuzanna Lange, Agata Stróżyńska, Jakub Kwiatkowski, Maurycy Szulakiewicz, Urszula Arlt – Stelmachowska.

Piosenkarzy do występu przygotowali: Pani Ewa Buksalewicz, Pan Paweł Szukalski.

Film przygotowali: Urszula Arlt – Stelmachowska, Jakuba Rzeźnikowski, Jakub Gołąb.

Pomocy technicznej udzieliła  Pani Joanna Konara.

Scenariusz przygotowały  Panie: Hanna Sieradzka i Grażyna Koralewska.

Całość opracowała i przygotowała Pani Grażyna Koralewska.

Publiczność, która z uwagą przysłuchiwała się i przyglądała temu, co rozgrywało się na scenie, nagrodziła twórców spektaklu i aktorów gromkimi brawami. Jeżeli jeszcze  szukanie zainspirowało młodych ludzi do znalezienia … to już jest coś.

Wiesława Szubarga

Skip to content