Poetka – Kalina Izabela Zioła, o projekcie „Znamy poetów z Wielkopolski”

Projekt – konkurs „Znamy poetów z Wielkopolski” już za nami. Bohaterka tegorocznej edycji wieloetapowego projektu, Pani Kalina Izabela Zioła, postanowiła napisać o swoich wrażeniach z wizyty w naszej szkole. Tekst, na Jej prośbę,  publikujemy poniżej.

W Szkole Podstawowej numer 2 w Mosinie odbyła się Gala kolejnej edycji Gminnego Konkursu: ZNAMY POETÓW Z WIELKOPOLSKI, organizowanego właśnie przez tę szkołę. Celem konkursu jest zainteresowanie uczniów twórczością poetów związanych z Wielkopolską, poszerzenie wiedzy na temat ich życia i twórczości, budzenie wrażliwości na piękno poetyckiego słowa, doskonalenie umiejętności recytatorskich oraz doskonalenie umiejętności pracy z mediami. Do tej pory bohaterami projektów konkursowych byli: Wisława Szymborska, Witek Różański, Krystyna Miłobędzka i Stanisław Barańczak. W tym roku projekt dotyczył Kaliny Izabeli Zioła, czyli mnie 🙂

Głównymi organizatorkami projektu były : Dyrektor SP nr 2 w Mosinie, mgr Alicja Trybus oraz Koordynator konkursu mgr Wiesława Szubarga, które włożyły w przygotowanie i przeprowadzenie Konkursu wiele pracy. Nie wyobrażałam sobie, że można tak profesjonalnie i wszechstronnie pokazać poetę poprzez recytacje, wystawy, inscenizacje i pokazy multimedialne. Mówię tylko o tym, co widziałam. A przecież brałam udział tylko w finale połączonym z Galą. Poza finałowym konkursem recytatorskim odbywały się przecież eliminacje szkolne, konkursy pisemne ze znajomości mojego życia oraz mojej twórczości poetyckiej, translatorskiej i animatorskiej. Przygotowano wystawę, dotyczącą wszystkich gałęzi mojej działalności, oraz ilustracje inspirowane wierszami, wykonane przez uczniów. W holu szkoły i na ekranie w sali umieszczone były telebimy, na których przewijał się pokaz slajdów, obrazujących moje spotkania autorskie z kilku ostatnich lat.

Jako przewodnicząca jury oceniałam konkurs recytatorski wraz z Panią Alicją Trybus, Dyrektorem Szkoły oraz Dorotą Strzelecką, Dyrektorem Galerii Sztuki w Mosinie. Trudno było wybrać najlepszych recytatorów, wszyscy mówili bardzo pięknie. Następnie , po obradach komisji i przekazaniu wyników, obejrzeliśmy program artystyczny w wykonaniu uczniów. Był to prześliczny śpiew do wtóru gitary w wykonaniu Mai Kilian, zwyciężczyni konkursu recytatorskiego. Następnie uczniowie pokazali inscenizację moich wierszy, a później był pokaz multimedialny o mnie. Byłam niezmiernie wzruszona, to prawdziwy zaszczyt zostać tak uhonorowanym poetą jeszcze za życia. Po ogłoszeniu wyników i rozdaniu dyplomów oraz nagród w gabinecie Pani Dyrektor czekał na nas słodki poczęstunek i rozmowy o poezji i nie tylko.

Jestem bardzo wdzięczna zarówno organizatorom, jak i uczestnikom konkursu: ZNAMY POETÓW Z WIELKOPOLSKI za takie wyróżnienie.

Kalina Izabela Zioła

Skip to content