Pierwsze Targi Samodzielności

PIERWSZE TARGI SAMODZIELNOŚCI

W dniu 30.05.2019 r w naszej szkole odbyły się Pierwsze Targi Samodzielności, które były organizowane jako finałowe działanie „Szkoły z klasą 2.0”. Uczniowie samodzielne przygotowywali stoiska, na których mogli zaprezentować swoje umiejętności nauczycielom, rodzicom oraz kolegom i koleżankom. W ten sposób nasza szkoła była pełna „stoisk talentów”. Mogliśmy odwiedzić między innymi stoisko p. dyrektor Alicji Trybus z tematyką malarską, u Zuzanny z 8c nauczyć się rysować komiksy, zrobić własną plakietkę, potrenować udzielanie pierwszej pierwszej pomocy. Klasy 0-3 zaproponowały własne stoiska – m.in. z nauki wiązania butów czy szybkiego i efektownego sprzątania. Wydarzenie powstało w współpracy uczniów z p. Anną Chilczuk-Bech, p.Marzeną Kasprzak, p.I. Sufryd- Słowikowską, p.Kingą Tubis, p.Karoliną Kilian, p.Jolantą Wiesner, p.Alicją Witucko-Piskorską, p.Anną Sikorą oraz p.Alicją Trybus. Byli z nami także rodzice! Każdy uczestnik Targów zbierał pieczątki, a na koniec wydarzenia dostawał dyplom, który sam zdobił i wypisywał.

Oto opinie koleżanek i kolegów – uczestników wydarzenia o Targach.

„Targi były ciekawym doświadczeniem i na pewno dużo osób się na nich czegoś nauczyło, np. wiązania butów. Podobało mi się zaangażowanie uczestników i ich chęć nauczenia się czegoś nowego. Takie targi są potrzebne, ponieważ dzięki nim uczniowie uczą się wzajemnie od siebie nowych rzeczy i poznają pasje innych osób.” – Zosia Szulc z kl. 8c

„Takie wydarzanie to świetny pomysł na przedstawienie swojej pasji. Uczniowie chętnie podchodzili do nauki nowych rzeczy. Miałam przyjemność prowadzenia zajęć na jednym z stoisk o pierwszej pomocy, gdzie dzieci chętnie uczyły się jak radzić sobie w kryzysowych sytuacjach, takich jak zatrzymania akcja serca. ” – Jagoda Piotrowska z kl. 8c

„Targi Samodzielności odbywały się u nas w szkole pierwszy raz, lecz mam nadzieję, że nie ostatni. Pomysł o zorganizowaniu takiego wydarzenia był trafiony. Była to miła odskocznia od standardowego nauczania, które czasami bywa nudne. Osobiście stałam na stanowisku z pierwszej pomocą, gdzie dzieciaki musiały wykonywać wiele czynności, które ratują ludzkie życie. Zaangażowanie z jakim maluchy pracowały i wykonywały zadania było naprawdę pięknym widokiem. Dzieci nauczyły się czegoś, czego nie nauczyłyby się tylko czytając podręczniki. Dowiedziały się, jak uratować coś najcenniejszego – życie.” – Iga Lewandowska z kl. 8c

„Bardzo podobało mi się nasze stoisko ( chłopaki robiły odznaki – przypis autorki), choć czasem bywało trudno. Dzięki temu, że byłem tam z wspaniałą grupą osób, wszystko było łatwiejsze i ciekawsze. Przy stoisku były ciągłe kolejki z powodu dużej ilości chętnych, więc trudno było odpocząć. Opłacało się, mimo że teraz jestem zmęczony” – Mateusz Burdajewicz z kl. 8c

„Targi bardzo mi się podobały. Mogłam dowiedzieć się na nich dużo ciekawych rzeczy i spróbować sił na innych stoiskach. Myślę, że takie wydarzenie jest dobrym pomysłem, bo uczniowie mogą przekazać swoje umiejętności rówieśnikom, a przy okazji nauczyć się zdrowej rywalizacji.” – Oliwia Piotrowska z kl. 8c

Podczas rozmów z nauczycielami oraz uczniami usłyszałam wiele pozytywnych opinii o Targach. Wymieniono mnóstwo zalet: poznanie pasji innych uczniów, możliwość uczenia się od rówieśników, miła atmosfera, odpowiedzialność za młodszych, promocja swoich talentów. Jednak pojawiły się też cienie – niektórzy nie zostawiali porządku po pobycie na stoisku, niegrzecznie odpowiadali osobom prowadzącym stoisko, ważniejsze było zbieranie pieczątek i zdobycie dyplomu niż doświadczenia. Apeluję: Koleżanki i Koledzy! Uszanujmy pracę innych, zostawiajmy po sobie porządek i piękne podziękowanie za przekazane umiejętności!

Reszta zdjęć w galerii. Zapraszamy:) – kliknij

Julia Młodziejewska 8c

Skip to content