„Oby Wam nigdy w życiu nie zabrakło chleba….”

Tymi słowami Iga i Kasia zakończyły swoją pracę konkursową. To słowa Stanisława Tomkowiaka- ich Pradziadka- bohatera pracy konkursowej, która została laureatem wyjątkowego konkursu.

Dnia 18 marca w Muzeum Martyrologii Wielkopolan Fort VII miał miejsce finał konkursu Losy mojej rodziny w czasie II wojny światowej. Konkurs przygotowało Stowarzyszenie Rodzin Polskich Ofiar Obozów Koncentracyjnych. Uroczystość zgromadziła laureatów wraz z rodzicami oraz nauczycielami pod opieką , których powstały prace. Na konkurs zgłoszono 37 prac, w tym 6 z Zespołu Szkół w Mosinie. Jury konkursu: Elżbieta Rybarska- prezes Stowarzyszenia, dr Agnieszka Łuczak z Instytutu Pamięci Narodowej oraz Grzegorz Kucharczyk- kierownik Fortu VII, postanowiło wyróżnić tytułem laureata wszystkich uczestników konkursu. Pani Elżbieta Rybarska podkreśliła wyjątkowość prac, które powstały w wyniku pracy badawczej, jaką podjęli uczniowie zgłębiając rodzinne archiwa
i przeprowadzając wywiady ze swoimi dziadkami i pradziadkami. Spotkania ze świadkami wydarzeń stały się dla młodych ludzi niezwykłymi lekcjami opartymi na przekazie międzypokoleniowym. Dzięki konkursowi uczniowie zgłębili historię swoich rodzin i zachowają ją dla następnych pokoleń w rodzinnych archiwach. Stowarzyszenie postanowiło nagrodzić 12 laureatów dodatkowym wyróżnieniem. Jest to zaproszenie na Międzynarodowe Uroczystości 72. Rocznicy Wyzwolenia Obozów Mauthausen- Gusen.

Z Zespołu Szkół w Mosinie do Austrii pojedzie Iga Lewandowska, Katarzyna Tomowiak oraz Urszula Arlt- Stelmachowska pod opieką Beaty Buchwald. Kasia i Iga zostały dodatkowo wyróżnione przez pana Jacka Tarasiewicza z Międzynarodowego Komitetu Mauthausen, który nagrodził wyjątkową publikacją Ocaleni z Mauthausen troje laureatów. Praca Kasi i Igi dotyczyła wojennej historii ich pradziadka, Stanisława Tomowiaka, który trafił do Fortu VII, obozu w Żabikowie, Auschiwtz- Birkennau oraz obozów na terenie Austrii: Mauthausen, Melk, Ebensee. Podczas uroczystości majowych dziewczynki będą miały okazję zapalić znicz w tych Miejscach Pamięci. Największą grupę więźniów obozów nazistowskich Mauthausen- Gusen stanowili Polacy. To ważne miejsce także dla wielu mosińskich rodzin. Trafiło tam ponad 50 mieszkańców Mosiny, 35 z nich straciło tam życie.

W dniach 3-9 maja będziemy uczestnikami polskiej delegacji, która odwiedzi Mauthausen, Gusen, Hartheim, Ebensee, Melk, Linz- dzisiaj Miejsca Pamięci- tak ważne dla historii naszej Małej Ojczyzny. Zapalimy znicze w Miejscach Pamięci i oddamy cześć Mosinianom, którzy byli więzieni w nazistowskich obozach na terenie Austrii. Spotkamy się również z Konsulem Generalnym Ambasady RP w Wiedniu.
Dziękujemy Pani Elżbiecie Rybarskiej- prezesowi Stowarzyszenia za konkurs, wyjątkową uroczystość oraz za zaproszenie. Relacja z uroczystości na stronie: https://poznan.tvp.pl/29552142/18032017-godz1830 (od 11.40 minuty).

Opiekun konkursu: Beata Buchwald

Skip to content