Noc w bibliotece? A dlaczego nie?

            Nasza szkolna biblioteka nie jest zbyt obszerna, ale posiada różnoraki i bogaty księgozbiór. Między innymi można tu znaleźć wiele ciekawych książek o tematyce detektywistycznej, które jeszcze czekają na odkrycie przez czytelników.

Szkoła nie musi kojarzyć się uczniom tylko z nauką, dlatego zaprosiłyśmy uczniów dwóch  klas IV z wychowawczyniami na spotkanie pt.: „ Są takie książki, które uczą, jak można być detektywem”. Na nasze zaproszenie odpowiedziało 47 dzieci.

            W programie naszej „Nocy w bibliotece” były warsztaty oparte na opowiadaniu Renaty Piątkowskiej „Dziurka od klucza”. Uczniowie pod opieką bibliotekarek wymyślali w grupach nazwę dla swojego biura detektywistycznego, rozwiązywali zagadki, pisali własne zakończenie opowiadania. W czytelni bibliotecznej obejrzeli różnego rodzaju książki o wspomnianej tematyce i wybrali sobie trzy, które chcieliby w najbliższym czasie przeczytać. W stołówce druga grupa uczniów pod opieką wychowawczyń brała udział w warsztatach prowadzonych przez pracownika wydawnictwa „Zakamarki”, które wydaje serię detektywistyczną autorstwa Martina Widmarka -„Biuro detektywistyczne Lassego i Mai” oraz nową serię o Dawidzie i Larisie. Chętni mogli nabyć interesującą ich pozycję książkową. Po zajęciach przyjechała kolacja – pizza! A gdy siły zostały zregenerowane dotarli do nas kolejni goście – policjanci! Bo jeśli mowa o detektywach, śledztwach i zagadkach, to koniecznie trzeba spotkać się z prawdziwymi tropicielami! Policjanci pokazali jak zabezpiecza się odciski palców na miejscu zdarzenia, jak zabezpiecza się je na specjalnej folii. Każdy uczeń mógł przymierzyć hełm, który policjanci zakładają na specjalne akcje oraz kamizelkę kuloodporną. I oczywiście chętni dali się zakuć w kajdanki! Na zakończenie uczniowie otrzymali specjalne blankiety, a policjanci każdemu „zdjęli” przynajmniej dwa odciski palców.

Po tym intensywnym czasie trzeba było przygotować miejsca do spania – na małej sali gimnastycznej! Krótka toaleta i „na deser” film – „Samochodzik i templariusze” nakręcony na postawie powieści Zbigniewa Nienackiego, a tam poszukiwanie skarbu, zaszyfrowane wskazówki i dużo humoru.

Rano szybkie drożdżówkowe śniadanie, bo 8.00 rodzice odbierają czwartoklasistów. Trzeba trochę odespać tę „Noc w bibliotece”! Bo szkoła to nie tylko nauka, ale zabawa, przygoda i wspólnie spędzony ciekawie czas!

FOTORELACJA

Magdalena Solecka i Małgorzata Szeszko

Skip to content