„Nic dwa razy się nie zdarza” – II Wojewódzki Konkurs „Znamy poetów i pisarzy z Wielkopolski” przeszedł już do historii

laureatka Nagrody Nobla, mistrzyni w stosowaniu skrótów, paradoksów i gry słów, rozbijaniu związków frazeologicznych i nadawaniu im nowych znaczeń. W jej wierszach dominuje ton filozoficznej zadumy, jednak jej lekkie, żartobliwe limeryki odkrywają przed nami także inne, może mniej znane jej oblicze, bo wiedzy o poetce, która nie lubiła udzielać wywiadów i niechętnie dzieliła się swoją prywatnością, szukać należy w wierszach – i w tych poważnych i w tych nie do końca na serio. Uważny czytelnik znajdzie w nich także kilka cennych rad, w jaki sposób czerpać radość z przeżywania każdego, nawet najbardziej zwyczajnego, dnia.

Nikt chyba nie ma już wątpliwości, że bohaterką tegorocznej, drugiej już edycji Wojewódzkiego Konkursu: „Znamy poetów i pisarzy z Wielkopolski”, była Wisława Szymborska. Jej wierszem, w muzycznym wykonaniu Łucji Prus: „Nic dwa razy się nie zdarza” powitaliśmy Uczestników konkursu.

Konkurs zainaugurowała Pani Dyrektor, Alicja Trybus. Podczas swego wystąpienia zwróciła uwagę na piękno poezji Wisławy Szymborskiej . Życzyła także uczestnikom spotkania sukcesu w konkursowych zmaganiach i radości z odkrywania uroków poezji.

Głos zabrał także nasz gość, kierownik Referatu Sportu i Oświaty, Pani Anna Balcerek Kałek, która dała wyraz swemu zadowoleniu, że może uczestniczyć w wydarzeniu, którego bohaterką jest tak niezwykła poetka jak Wisława Szymborska.

W rolę konferansjerek starających się wszechstronnie ukazać osobę poetki wcieliły się  nasze uczennice: Antonina Lum i Urszula Lachowicz przygotowane do występu przez Panią Wiesławę Szubargę.

W tym miejscu warto przypomnieć, że konkurs, którego Organizatorem jest Szkoła Podstawowa nr 2 w Mosinie po raz drugi został wpisany do wykazu zawodów wiedzy, artystycznych i sportowych Kuratorium Oświaty w Poznaniu i może być uwzględniony przez dyrektorów szkół jako szczególne osiągnięcie oraz wpisane na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023 .

Celem konkursu koordynowanego przez Panie: Mariolę Dominiczak i Wiesławę Szubargę jest poznanie życia i twórczości poetów i pisarzy związanych z Wielkopolską. Radością napawa nas świadomość, że właśnie z naszą Małą Ojczyzną połączyć możemy nazwiska powszechnie znanych i cenionych twórców.

Uczestnicy konkursu mieli okazję przypomnieć sobie podczas projekcji kilkunastominutowego filmu okoliczności wręczenia Wisławie Szymborskiej Nagrody Nobla, obejrzeli też interesującą, zawierającą wiele ciekawostek,   wystawę poświęconą poetce, a przygotowaną przez Panie: Małgorzatę Szeszko i Magdalenę Solecką. Całość dopełniła oprawa plastyczna wykonana przez Panią Ewę Buksalewicz. Stroną dźwiękową zaopiekował się Pan Wiesław Depowski.

Uczestników konkursu pożegnaliśmy tym samym wierszem, tym razem w wykonaniu przedstawicielki młodego pokolenia, Sanah. „Nic dwa razy się nie zdarza”, gdyż los człowieka jest niepowtarzalny – niczego nie można przeżyć na nowo, poprawić, rozstrzygnąć inaczej, niemożliwością jest przeżyć coś dwa razy w identyczny sposób. W tym wymiarze nasz konkurs przeszedł już do historii i w identyczny sposób, nawet gdyby dotyczył tej samej osoby, już się nie powtórzy.

Niezaprzeczalną wartością tego konkursu jest to, że  dał on jego uczestnikom szansę, by  przez kilka miesięcy na co dzień obcowali z poezją.   Kto   się z nią bowiem przyjaźni, zachowuje świeże, dziecięce spojrzenie na świat. Kto na co dzień czyta wiersze, wie, że język stwarza nieograniczone możliwości każdemu, kto potrafi wykorzystać jego bogactwo i słowem, mającym moc twórczą, zmienić świat. W świecie, o którym mowa, rządzi wyobraźnia, a gdzie króluje wyobraźnia, wszystko zdarzyć się może.

By czas obcowania ze słowem poetyckim przedłużyć, laureaci I, II i III miejsca otrzymali przepięknie wydaną książkę „Wiersze wszystkie” Wisławy Szymborskiej.  Jak sam tytuł wskazuje, książka zawiera cały dorobek poetycki laureatki Nagrody Nobla.

GALERIA

Wiesława Szubarga

Skip to content