Nasi uczniowie laureatami Ogólnopolskiego Konkursu Arsenał Pamięci i ogólnopolskiego rajdu edukacyjnego w Łodzi

W dniach 14-16 czerwca  uczniowie klasy VII B: Marta Przezak, Weronika Rossa i Jerzy Żerdziński pod opieką nauczycielki Beaty Buchwald, uczestniczyli w  gali finałowej XVII Ogólnopolskiego Konkursu “Arsenał Pamięci” w Łodzi.  Nasi uczniowie napisali prace konkursowe dotyczące wojennej historii ich rodzin i uzyskali zaszczytny tytuł laureata ogólnopolskiego konkursu.  Praca Marty Przezak została dodatkowo wyróżniona tytułem Primus inter pares– pierwszy wśród równych.  Głównym recenzentem prac była pani Barbara Wachowicz. W czwartek   w XXIX Liceum Ogólnokształcącym w Łodzi odbyło się uroczyste podsumowanie konkursu oraz gry historyczne, które przygotowali dla nas pracownicy IPN-u.

W piątek braliśmy udział w ogólnopolskim rajdzie edukacyjnym  Śladami bohaterów wojny 1920 roku po Łodzi- Stefana Pogonowskiego i Jana Kowalewskiego, którego główną częścią była gra miejska. Od organizatorów otrzymaliśmy mapy i zadania, które poszczególne drużyny musiały samodzielnie wykonać w ciągu 5 godzin. Punktowana była prawidłowość wykonania zadania, zaangażowanie i współpraca.  W trakcie gry pokonaliśmy 16 kilometrów, jednak najtrudniejszym dla nas zadaniem było zaśpiewanie piosenki Laguny w niebie.  Nasza drużyna była jedną z najmniej licznych drużyn z całej Polski. Pozostałe drużyny liczyły od 10-18 osób, większość to uczniowie szkół licealnych.

Za nasze zaangażowanie i prawidłowe wykonanie zadań zostaliśmy decyzją jury laureatami 3. miejsca, wyprzedziły nas dwa licea, w tym jedno z łodzi.

W sobotę,  w Sali Lustrzanej Muzeum Miasta Łodzi, miała miejsce uroczysta gala konkursu, na która przybyła także pani Małgorzata Przezak- mama Marty. Pan Krzysztof Jakubiec odczytał recenzje prac, które napisała Pani Barbara Wachowicz, której niestety zabrakło podczas naszej uroczystości. Pani Barbara Wachowicz podarowała laureatom swoją ostatnią książkę, niestety nie zdążyła już wpisać do niej dedykacji. Gala była naszym pożegnaniem z panią Barbarą, którą większość z nas- opiekunów konkursu znała od lat i co roku było nam dane posłuchać wspaniałej Gawendy pani Barbary. Podczas tej uroczystości towarzyszyło nam wiele wzruszeń, szczególnie, kiedy ogłoszono, że Marta Przezak został uhonorowana zaszczytnym tytułem Primus inter pares, był to szczególnie doniosły moment dla pani Małgorzaty Przezak.

Gratuluję moim uczniom sukcesu i życzę dalszych.

 Beata Buchwald

Skip to content