LUDZIE Z PASJĄ – kolejne spotkanie

Dnia 8.11. 2016r. gościem klasy III c była p. Agnieszka Bereta, która jako genealog amator przeprowadziła z dziećmi bardzo ciekawe spotkanie – „W poszukiwaniu przodków”. Listopad to miesiąc, w którym wspominamy zmarłych, osoby bliskie i kochane, których nie ma już wśród nas… Ale czy zastanawiamy się czasami, kim byli nasi przodkowie? Co o nich wiemy?… To dobry czas, aby sobie o nich przypomnieć, poszukać stare, wyblakłe fotografie, porozmawiać z rodzicami, dziadkami, poznać rodzinne historie. Tak właśnie zrobiliśmy.

Pani Agnieszka wyjaśniła najpierw dzieciom pojęcie słowa genealogia, a potem zaprezentowała materiały, z których czerpie informacje o swoich przodkach. Były to głównie listy, świadectwa szkolne i metryki. Bardzo rozbawiły nas nazwy dawnych przedmiotów szkolnych, jak np. ćwiczenia cielesne, czy roboty kobiece. Pani Agnieszka odczytała nam przykładowe metryki i opowiedziała jak niełatwym zadaniem było ich odczytanie, gdyż dawniej pisane były po łacinie lub  w języku zaborców. To spowodowało dyskusję o historii Polski i zbliżającym się Święcie Niepodległości. Następnie pani Agnieszka zaprezentowała dzieciom pozostałe pamiątki, które ze sobą przyniosła. Były to: zdjęcia, listy, pamiętniki, dokumenty, medale itp. Ciekawym przedmiotem był nieśmiertelnik, jaki dostał dziadek pani Agnieszki w niewoli. Dowiedzieliśmy się, że dzisiaj żołnierze walczący na wojnie też podobne noszą.

Pani Agnieszka zachęcała dzieci do rozmów z rodziną i zbierania ciekawych informacji o przodkach, aby ich historie nie przepadły, ale pozostały dla kolejnych pokoleń. Zaprezentowała nam też biografię swojego dziadka, którą sama spisała. Na koniec spotkania dzieci tworzyły własne drzewa genealogiczne. Była to ciekawa lekcja historii, tej dawnej i tej obecnej. W  naszej lekcji uczestniczyły również: p. dyrektor A. Trybus i jej gość p. wizytator M. Synoradzka oraz p. wicedyrektor G. Koralewska i  siostra Helena.

 Iwona Hertig

bereta

bereta6

bereta7

Skip to content