„Ludolfina w obiektywie, czyli liczba π na fotografii” – wyniki konkursu

Corocznie 14 marca obchodzimy Dzień Liczby Pi. Liczba Pi  (grecka litera  π) jest pomocna w obliczaniu pola i obwodu koła. Nazywana jest też Ludolfiną – zawdzięcza swoje imię holenderskiemu matematykowi Ludolphowi van Ceulenowi, który pod koniec XVI wieku obliczył jej wartość z dokładnością do 35 miejsc po przecinku. Jest liczbą nieskończoną, ale jej przybliżona wartość stosowana w szkole wynosi 3,14. W Stanach Zjednoczonych datę zapisuje się zaczynając od miesiąca, stąd amerykański fizyk Larry Shaw  wpadł w 1988 roku na pomysł obchodów  Dnia Liczby Pi właśnie 14. dnia marca.

Po zeszłorocznych obchodach imienin Ludolfiny w 3D, w tym roku wszyscy uczniowie mieli do dyspozycji aparat fotograficzny i przedmioty, które ich otaczają. Nauczycielki matematyki zaproponowały więc wszystkim uczniom wykonanie fotografii  liczby Pi.

Swoje zdjęcia  nadesłało dziesięciu uczniów. Pomysły i wykonanie przeszły nasze oczekiwania i pokazały jak wielką mają wyobraźnię uczniowie „dwójki”.

Prace podziwiali wszyscy uczniowie i goście odwiedzający naszą szkołę, a komisja konkursowa w składzie pani dyrektor Alicja Trybus oraz panie nauczycielki matematyki Joanna Konara, Marzena Kasprzak i Katarzyna Żmuda wyłoniły zwycięzców.

Decyzja była bardzo trudna. Zwycięzcami konkursu w Dniu Liczby Pi zostali:

Lena Czeszyńska klasa 5c
Antonina Karalus klasa 8a
Barbara Łopusińska klasa 7c

Wszystkim uczestnikom gratulujemy pomysłów i niesamowitych realizacji.

Za rok kolejne, na pewno jeszcze ciekawsze spotkanie z Ludolfiną.

GALERIA

Joanna Konara

Skip to content