LEKKOATLETYKA JEST DLA KAŻDEGO

Pod koniec sierpnia mogliśmy trzymać kciuki za naszych reprezentantów, którzy startowali w Mistrzostwach Świata w Lekkiej Atletyce. Nie były to zbyt udane zawody dla polskich sportowców. Za rok olimpiada w Paryżu i miejmy nadzieję, że będzie lepiej. Każdy z  zawodników, jako dziecko, gdzieś zaczynał  swoją przygodę ze sportem np. Pia Skrzyszowska (specjalizująca się w sprinterskich biegach płotkarskich i płaskich) była uczestniczką programu LDK czyli Lekkoatletyka dla Każdego. W Szkole Podstawowej nr 2 w Mosinie swoje zajęcia ma jedna z grup LDK. Rozpoczęcie nowego roku szkolnego to również dobry czas na podsumowanie zmagań młodych sportowców w minionym roku.

W Warszawie pierwszego października ubiegłego roku w finale krajowym zawodów „Lekkoatletyczne Nadzieje Olimpijskie” wystartowali uczniowie z „dwójki” – Monika Błoszyk i Franciszek Kilkowski. Oboje rywalizowali z rówieśnikami w dwuboju (bieg na 60m i skok w dal), a Franciszek również w sztafecie mieszanej, która zajęła III miejsce. W eliminacjach do tych zawodów w czerwcu wystartowało 500 zawodników (wszyscy z tego samego rocznika), a reprezentacja województwa wielkopolskiego liczyła 32 sportowców. Sam awans do tej reprezentacji jest wielkim sukcesem.

Wiosną nasi uczniowie startowali w zawodach szkolnych (kalendarz SZS Wielkopolska) w Czwórboju i Trójboju Lekkoatletycznym i Szkolnej Drużynowej Lidze Lekkoatletycznej. Najwyższe miejsca w bojach wywalczyła drużyna  trójboju dziewcząt (skok w dal, rzut piłeczką palantową i bieg na 60m).W zawodach rejonowych  drużyna w składzie: Michalina Konieczna, Klara Chrabąszcz, Zofia Kempka, Milena Kozal, Zuzanna Łagoda, Nadia Miszewska, Liwia Bączyk i Zuzanna Maciejewska zajęła II miejsce ( wcześniej dziewczęta wygrały mistrzostwa gminy i powiatu poznańskiego).

Drużyna chłopców w składzie: Piotr Stróżyński (skok w dal i 4×100), Franciszek Maćkowiak (rzut oszczepem), Mateusz Paszkiewicz (bieg na 1000m), Stefan Arlt-Stelmachowski  (rzut dyskiem), Bartosz Miedziarek  (skok w dal i 4×100), Jakub Fornalik  (rzut dyskiem), Franciszek Gilowski  (rzut dyskiem),  Piotr Wnęk  (skok w dal i 4×100), Antoni Dybionka  ( bieg na 100m), Wojciech Kowalewski (bieg na 300m), Michał Dobosz  (bieg na 300m i 4×100), Aleksander Dmowski (pchnięcie kulą), Dominik Naskręt (pchnięcie kulą) i Marcin Szustak (bieg na 300m) zajęła I miejsce w Mistrzostwach Powiatu Poznańskiego w Szkolnej Drużynowej Lidze Lekkoatletycznej i awansowała do mistrzostw województwa, które odbyły się w czerwcu w  Pile. Niestety na te zawody pojechaliśmy w bardzo okrojonym składzie (w tym terminie odbywały się wycieczki szkolne i uroczystości religijne – bierzmowanie). Z tych zawodów wrócili nasi uczniowie z dwoma medalami w rzucie dyskiem, II miejsce zajął Jakub Fornalik a Franciszek Gilowski zajął III miejsce.

W czerwcu uczestnicy programu LDK startowali w zawodach kwalifikacyjnych do finału krajowego „NESTLE CUP”. Tylko zwycięscy zawodów wojewódzkich otrzymali możliwość startu 21 czerwca w Lesznie. Z naszej grupy na te zawody awansował  Szymon Jądrzyk i w konkurencji, rzut piłeczką palantową zajął II miejsce.

Również w czerwcu (17-18) w Łodzi odbyły się finały krajowe ogólnopolskich zawodów z cyklu „Czwartki Lekkoatletyczne”. Do tych zawodów zakwalifikowali się: Monika Błoszyk (skok w dal), Martyna Górna (rzut piłeczką palantową) i Franciszek Kilkowski (bieg na 60metrów), wszyscy w kategorii U12. Na tych zawodach Franciszek zajął III miejsce.

Pod koniec maja odbyły się kolejne eliminacje do II finału „Lekkoatletyczne Nadzieje Olimpijskie” w dwuboju. Do zawodów, które odbyły się w Toruniu 1 września awans wywalczyli Szymon Jądrzyk (bieg na 60m i rzut piłeczką palantową) oraz Jan Brzozowski (bieg na 300m i rzut piłeczką palantowa). Najwyżej sklasyfikowany z naszych zawodników został Szymon – zajął IV miejsce. Obydwaj chłopcy również dzielnie walczyli w sztafecie mieszanej oraz poprawili swoje rekordy życiowe w rzucie piłeczką palantową.

W Poznaniu 4 czerwca w Mistrzostwach Wielkopolski i we wrześniu w Szczecinie w Międzywojewódzkich Mistrzostwach Młodzików w konkurencji rzut oszczepem wystartował już jako zawodnik OS AZS Poznań nasz uczeń Franciszek Maćkowiak. To pierwszy rok startów  w kategorii młodzik, wcześniej Franciszek startował w zawodach LDK i czwartkach lekkoatletycznych.

Aby zakwalifikować się i wystartować w zawodach ogólnopolskich  z cyklu LDK , Czwartki Lekkoatletyczne, Lekkoatletyczne Nadzieje Olimpijskie często trzeba pokonać kilkudziesięciu a nawet kilkuset rówieśników. W zawodach szkolnych najpierw trzeba wygrać mistrzostwa gminy (9 szkół podstawowych) aby awansować do kolejnego etapu, powiat poznański to 17 gmin, na mistrza powiatu czekają jedne z zawodów rejonowych (rejonów w województwie jest 7) i dopiero po wygraniu rejonów start w  mistrzostwach województwa.

W imieniu nauczycieli gratuluję zawodnikom tych dużych i małych sukcesów i życzę coraz lepszych wyników sportowych. Dziękują wszystkim uczestnikom zajęć i zawodów sportowych za miłą atmosferę, zaangażowanie, kulturalne współzawodnictwo. Rodzicom gratuluję zdolnych dzieci i dziękuję za zaufanie.

Marcin Kilian

 

Skip to content