Marek Ciorga Laureatem III Edycji Gimnazjalnej Olimpiady Przedsiębiorczości

25 maja odbyły się eliminacje centralne Gimnazjalnej Olimpiady Przedsiębiorczości, w której wzięli udział Marek Ciorga z klasy III B i Mikołaj Nowicki z klasy I A,   uczniowie Gimnazjum z Zespołu Szkół w Mosinie.
Organizatorem Gimnazjalnej Olimpiady Przedsiębiorczości jest Fundacja Promocjii Akredytacji Kierunków Ekonomicznych. Fundacja została założona w 2000 r. przez rektorów pięciu polskich publicznych uczelni ekonomicznych : Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie i Uniwersytetów Ekonomicznych w Katowicach, Krakowie, Poznaniu i we Wrocławiu. Od 2005 r. Fundacja jest organizatorem jednej z największych olimpiad przedmiotowych w kraju – Olimpiady Przedsiębiorczości, a od 2008 r. prowadzi dwa ogólnopolskie projekty edukacyjne – Akademię Młodego Ekonomisty oraz Ekonomiczny Uniwersytet Dziecięcy. Celem tych projektów jest popularyzacja wiedzy i budowanie świadomości ekonomicznej dzieci i młodzieży.
Zawody organizowane w ramach Gimnazjalnej Olimpiady Przedsiębiorczości są trójstopniowe. W pierwszym etapie olimpiady uczniowie rozwiązywali w szkole test wiedzy obejmujący zagadnienia ekonomiczne uzupełnione o aktualne wydarzenia gospodarcze. Do eliminacji okręgowych zakwalifikowało się 100 trzyosobowych reprezentacji szkół, wśród których znaleźli się uczniowie naszego gimnazjum: Marek Ciorga, Mikołaj Nowicki i Łukasz Gabinet.

W eliminacjach okręgowych gimnazjaliści w dziesięciu wirtualnych okręgach rywalizowali między sobą w interaktywnej grze manedżerskiej. To innowacyjne narzędzie, dzięki któremu uczniowie w 3-osobowych zespołach wcielili się w przedsiębiorców i przez tydzień prowadzili własną firmę. Od ich decyzji i aktywności zależało, jak przedsiębiorstwo się rozwinie i czy osiągnie wymagany zysk. Gra pozwoliła sprawdzić nie tylko wiedzę zawodników, ale również umiejętność pracy zespołowej, komunikacji, analizy danych finansowych. Zawodnicy musieli podejmować decyzje o kierunkach rozwoju swojego przedsiębiorstwa, tak aby uzyskać jak najlepszy wynik finansowy i co najważniejsze nie zbankrutować.
Z każdego okręgu do eliminacji centralnych mogły kwalifikować się tylko 3 zespoły, których przedsiębiorstwa uzyskały najwyższe wyniki. Zespół naszego gimnazjum przeszedł do trzeciego finałowego etapu uzyskując najlepszy wynik w swoim okręgu. W sumie do eliminacji centralnych przeszło 30 najlepszych reprezentacji z całego kraju.
Eliminacje centralne odbywały się w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. W pierwszym etapie 90 zawodników rozwiązywało test wiedzy z wybranego wcześniej obszaru tematycznego, były to finanse, marketing lub zarządzanie ludzmi. Do drugiego etapu kwalifikowanych było 30 zawodników (tj. po 10 osób z każdej grupy testów). W drugim etapie 30 najlepszych zawodników wzięło udział w turnieju 1z30. Podczas rozgrywek uczestnicy jednocześnie odpowiadali na pytania prowadzącego. Osoby, które udzieliły błędnej odpowiedzi kończyły swoje rozgrywki
Eliminacje centralne wyłoniły 30 laureatów oraz 30 finalistów Gimnazjalnej Olimpiady Przedsiębiorczości.
W tegorocznej edycji Gimnzjalnej Olimpiady Przedsiębiorczości udział wzięło 1600 uczniów z 150 gimnazjów z całego kraju.
Chciałabym również podziękować panu Tomaszowi Nowickiemu, który bardzo zangażował się w pomoc w przygotowaniu naszej reprezentacji, prowadząc wykłady z tej tematyki. Pan Nowicki przybliżył uczniom działanie mechanizmów ekonomicznych, wskazywał na co trzeba zwracać szczególną uwagę prowadząc własne przedsiębiorstwo tak aby podejmowane przez nas działania generowały jak największe zyski. Gratuluję uczniom bardzo wysokich wyników i życzę dalszych sukcesów w dziedzinie ekonomii.

Koordynator konkursu i opiekun merytoryczny
Katarzyna Żmuda

olimpiada2

Skip to content