KOLĘDOWANIE Z DARCZYŃCAMI I PRZYJACIÓŁMI SZKOŁY

Boże Narodzenie to czas radości i pojednania. Poprzedza je wigilia Bożego Narodzenia, czyli wigilijna wieczerza, do której zasiadamy, gdy tylko ujrzymy za oknem pierwszą gwiazdkę. Sięgamy wówczas po Pismo Święte, by ze czcią przeczytać fragment o narodzeniu Chrystusa, po czym łamiemy się opłatkiem. Ten bardzo cienki biały płatek chlebowy, przaśny (czyli niekwaszony i niesolony) wypiekany z białej mąki i wody bez dodatku drożdży jest symbolem pojednania i przebaczenia, znakiem przyjaźni i miłości. Dzielenie się nim na początku wieczerzy wigilijnej to piękny obyczaj wyrażający chęć radosnego bycia razem, wspólnego oczekiwania na narodzenie Dzieciny.

W atmosferze oczekiwania na święta Bożego Narodzenia odbyło się w naszej szkole  spotkanie przy kolędach zorganizowane z myślą o „Darczyńcach i Przyjaciołach” szkoły. Miłych gości powitała Pani Dyrektor Alicja Trybus, po czym oddała głos uczniom – młodym artystom, wyrażających śpiewem i tańcem  radość ze zbliżających się świąt, których najpiękniejszym akcentem są od wieków  kolędy i pastorałki, jakże chętnie śpiewane przy wigilijnym stole. To właśnie ich dźwięk przypominał nam, że święta naprawdę są już tuż, tuż.

Jako pierwsze wystąpiły tego wieczoru uczennice z klasy V c w składzie: Urszula Lachowicz, Agata Miedziak, Michalina Lange, Oliwia Skrobiszewska, które wykonały piękną kolędę o charakterze kołysanki. Mowa tu o pieśni: „Lulajże Jezuniu”, która jest, a w przeszłości była, inspiracją dla wielu twórców, m.in. Fryderyka Chopina. Do wysłuchania kolejnych, dobrze wszystkim znanych kolęd: „Gdy śliczna Panna”, „Jezusa narodzonego” zaprosiła naszych gości grupa flażolecistów występująca pod kierunkiem Pana Pawła Szukalskiego. Z kolei Zofia Pohl z klasy 8 b zaśpiewała najbardziej znaną kolędę świata, będącą średniowiecznym hymnem katolickim: „Adeste Fidelis”, a Klara Śmigielska, uczennica 4. klasy, zagrała na keyboardzie „Przybieżeli do Betlejem”.

Podczas tego wieczoru pięknie wybrzmiał tekst świątecznej, znanej na całym świecie, piosenki: „Last Christmas”. Jej premiera miała miejsce 3 grudnia 1984 roku. Piosenka opowiadająca o nieszczęśliwej miłości, przeżywanej przez głównego bohatera szczególnie dotkliwie w okresie świąt Bożego Narodzenia, skończyła 35 lat. Piosenkę tę zaśpiewały Agata Kilian, Zuzanna, Gutsche, Ewa Bech z klasy 6 b. Do występu przygotowała uczennice Pani Natalia Stachowiak. Wieczór ten uświetnił także,  grający na gitarze, Wojciech Malecha z klasy VII b.

W ten świąteczny charakter wieczoru bardzo dobrze wpisało się przedstawienie baletowe oparte na motywach „Opowieści wigilijnej”, a przygotowane przez Panią Kingę Tubis i klasę I c. Nie był to jedyny akcent taneczny, jaki mogli tego wieczoru podziwiać nasi goście, bowiem tańcem wyraziła radość ze zbliżających się świąt grupa taneczna: „Angel Kids”. Wspomnianą grupę  tworzą uczennice klas 4. i 5., które występują pod kierunkiem absolwentki naszej szkoły, Angeliki Pawlak.

Działający przy parafii św. Mikołaja w Mosinie zespół dziecięco – młodzieżowy Mikołajki zakończył uroczysty koncert, co nie oznacza, że zakończył   ten miły wieczór, bowiem jeszcze długo przy wspólnym stole śpiewano kolędy i rozmawiano o tym, że święta naprawdę tuż, tuż, a kto wie, może w tym roku spadnie śnieg, który w świetle księżyca skrzyć się będzie cudnie i cieszyć nasze oczy, gdy o północy podążać będziemy na pasterkę?
Radosnych Świąt Bożego Narodzenia!

Wiesława Szubarga

 

Skip to content