Klasa III a na warsztatach pt. „Jesień na wsi” w Szreniawie

W czwartek, 26 września 2019 r. uczniowie klasy III a uczestniczyli w wycieczce do Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie. Dzieci brały udział w warsztatach pt. „Jesień na wsi”, w których liczne stanowiska interaktywne i pokazy przybliżyły im wszelkie jesienne prace gospodarskie związane ze zbiorami i przygotowaniami do zimy. Zajęcia odbywały się w otoczeniu zabytkowych XIX- wiecznych zabudowań folwarcznych. Na uczniów czekało wiele atrakcji związanych ze zbiorem zbóż, jego tradycyjną obróbką oraz przetwórstwem płodów rolnych na zimowe zapasy. Dzieci zobaczyły stodoły i spichlerz, w których niegdyś gromadzono i przechowywano zboże. Odwiedziły też laboratorium oceny nasion. Szczególnym zainteresowaniem uczniów cieszył się pokaz pracy młocarni szerokomłotnej napędzanej lokomobilą oraz śrutowanie zboża w młynku kieratowym napędzanym siłą wołów. Zajęcia były bardzo ciekawe, a każde dziecko mogło spróbować własnych sił i wziąć udział w jesiennych wiejskich zajęciach, takich jak: młócenie cepami, młocarniami ręcznymi i mechanicznymi, czyszczenie ziarna za pomocą wialni i sit, przemiał ziarna na żarnach i śrutownikach, ocena jakości nasion w laboratorium, parowanie soków i wyrób kompotów, suszenie owoców, warzyw, ziół i grzybów oraz kiszenie ogórków i kapusty. Dopełnieniem atrakcji w tym dniu był przejazd bryczką dookoła zabudowań gospodarskich.

FOTORELACJA

 

Dorota Gołąb

Skip to content