Joanna Jagiełło „Jak ziarnka piasku”

Chciałabym polecić książkę „Jak ziarnka piasku” autorstwa Joanny Jagiełło.
W lekturze przedstawiona jest historia dwóch dziewczyn Anny i Niny, które były najlepszymi przyjaciółkami, miały te same zainteresowania, tę samą datę urodzenia i te same plany na przyszłość. Dlaczego piszę to wszystko w czasie przeszłym? Otóż jedna z nich, w dniu ich siedemnastych urodzin, nagrała filmik, na którym popełniła samobójstwo. Kiedy jej przyjaciółka dowiaduje się o tym, jest zdruzgotana i nie potrafi sobie wybaczyć, że nie widziała żadnych „znaków” zwiastujących tragedię. Próbuje na nowo poukładać swój świat. Anna postanawia podążać tą samą drogą, którą przeszła jej przyjaciółka. Czy uda jej się odkryć co było przyczyną śmierci Niny? A może sama pogrąży się w ciemności?
W książce najbardziej podobał mi się proces znajdywania przez Annę nowych poszlak w sprawie śmierci Niny. Niemy przekaz książki bardzo mnie poruszył. Mówi on,że dzieci nie da się obronić przed całym światem, ale warto podtrzymać ich zaufanie. Nastolatki muszą wiedzieć, że niezależnie od tego, w jakiej sytuacji się znajdują mogą się zwrócić się z prośbą o pomoc do dorosłego. Poruszony został również, jakże ważny, problem molestowania seksualnego. Ze względu na poruszany temat, proponowałabym tę książkę młodzieży 14+.
Jeśli chcecie się dowiedzieć czy Annie udało się odkryć powód śmierci Niny, zapraszam do czytania.

E.Lis

Skip to content