Jedyna taka majówka
Na naszych oczach rozkwita jeden z najpiękniejszych miesięcy w roku – maj. W maju ziemia zaczyna się maić, czyli stroić, odkrywać całe swoje bogactwo. Ogrody zapełniają się wielokolorowymi kwiatami. Bujnie zakwitają rośliny jednoroczne, dwuletnie i wieloletnie. Kwitną konwalie, piwonie, niezapominajki. Łąki przebierają w kolorach, szukając najodpowiedniejszego dla siebie: są żółte, gdy zakwita mniszek lekarski, niebieskie, gdy kwitną chabry, różowe, gdy powodzią kwiatów szturmują je maki. W sadach gałązki drzew przystrajają się w białe kwiaty, wyglądając jak panny młode szykujące się do ślubnej ceremonii.
Dla Polaków „majówka” to czas radosnego kontemplowania przyrody w gronie rodziny i znajomych.
W maju wspominamy również ważne dla nas, Polaków wydarzenie. Uchwalenie Konstytucji. I choć miało to miejsce dawno, bo w 1791 roku, po dziś dzień jesteśmy dumni z jej postanowień, bowiem są one wyrazem odpowiedzialności tej części społeczeństwa polskiego, dla których słowa: Bóg, honor, Ojczyzna były zobowiązaniem.
Uchwalenie pierwszej w Europie konstytucji upamiętniają także słowa licznych pieśni Najsłynniejszą spośród nich jest Pieśń Trzeci maj Litwina znana również pod nazwą Mazurek 3 Maja, Trzeci Maj.
Tekst pieśni powstał z okazji czterdziestej rocznicy uchwalenia konstytucji podczas powstania listopadowego, którego uczestnikiem był autor tekstu, pochodzący z Litwy, Rajnold Suchodolski – poeta, działacz niepodległościowy. Należał do tajnego Towarzystwa Zorzan, związanego z filomatami. Po wybuchu powstania 1830 roku wstąpił do Towarzystwa Patriotycznego, był żołnierzem gwardii honorowej, następnie podchorążym 5 pułku strzelców pieszych, ranny w bitwie pod Ostrołęką, zginął w czasie obrony warszawskiej Pragi.
Jego utwór należy do najbardziej żywotnych pieśni historycznych. Szczególną rolę spełnia on podczas obchodów rocznicowych upamiętniających ogłoszenie konstytucji. Odbywają się one 3 maja na Placu Zamkowym w Warszawie. Ceremoniał tych uroczystości przewiduje wykonanie Mazurka podczas podnoszenia flagi państwowej.
Śpiewać pieśń możemy oczywiście nie tylko podczas oficjalnych uroczystości. A zatem, ciesząc się majowym miesiącem, z radością zanućmy:
Witaj Maj, piękny Maj,
U Polaków błogi raj!
Wiesława Szubarga