„Jedno życie” – projekt profilaktyczny

W dniu 15 października uczniowie klas trzecich gimnazjum wzięli udział w nietypowym projekcie profilaktycznym – muzycznym spotkaniu z Piotrem Plichtą (pseudonim Poison 777), zatytułowanym „Jedno życie”. Program ten odbywa się pod patronatem Ministerstwa Sprawiedliwości.

Na podstawie swoich własnych przeżyć prowadzący opowiada o tym, jakie zagrożenia niosą wszelkiego rodzaju używki, a także o tym, jakie skutki wywołuje ich zażywanie – agresję, stosowanie przemocy, wejście na ścieżkę przestępczą czy problemy zdrowotne. Bezpośredni przekaz w języku zrozumiałym przez młodzież jest często impulsem do przemyślenia swojego postępowania, zachęca do analizy zachowań i do zmian. Opowieściom towarzyszy muzyka, Piotr Plichta wykonuje swoje utwory, a każdy tekst niesie pozytywne przesłanie. Prowadzący mówi także o cyberprzemocy i wskazuje na to, jak ważne są słowa, ile mogą zrobić dobrego, ale także ile zła wyrządzić.

Młodzież aktywnie włączała się w spotkanie,  chętnie brała udział w zadaniach stawianych przez Piotra Plichtę, wchodziła w dialog z prowadzącym. Jestem przekonana, że było to wartościowe spotkanie, pobudzające do refleksji, jak niewiele trzeba, by źle pokierować swoim życiem, a jak wiele wysiłku należy włożyć w to, by wyjść na prostą drogę, a także, jak postępować, by żyć w zgodzie ze sobą, swoimi przekonaniami i z dala od wszelkich używek.

 

                                                                                                                                        Kinga Wośkowiak

Skip to content