Jan Zamoyski bohaterem nadzwyczajnego wydania „Dwójeczki”

Profesor Henryk Wisner – historyk z Wydziału Historycznego UW powiedział o nim: „Zrobił karierę, jaka nie stała się udziałem chyba nikogo innego w skali europejskiej”, zaś  prof. Stefan Ciara  dodał: „Był człowiekiem renesansu, doskonale wykształconym, o szerokich horyzontach, mającym za sobą studia na najlepszych uczelniach w Paryżu, Strasburgu i Padwie”. W tym miejscu dodajmy jeszcze, że człowiek ten był tytanem pracy, osobą skoncentrowaną na celu. Krótko sypiał, był sumienny i skrupulatny, bardzo wiele wymagał od siebie i innych. Mówił płynnie po łacinie i władał jeszcze pięcioma czy sześcioma językami obcymi. Założyciel prywatnego miasta, które dzięki niemu rozkwitało i wzrastało w potęgę,  i trzeciej w kraju akademii. Humanista, człowiek renesansu. To właśnie jemu, hetmanowi Janowi Zamoyskiemu, poświęcamy  przygotowane przez uczniów klasy V b nadzwyczajne wydanie „Dwójeczki”, które Czytelnicy naszej gazety znajdą na stronie internetowej w zakładce „Dwójeczka”. W najbliższy piątek gazeta dostępna będzie także w wersji papierowej.

Opiekun
Wiesława Szubarga

Skip to content