Jakub Garbarek i Mikołaj Nowicki uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 2 w Mosinie w eliminacjach centralnych SZKOLNEJ OLIMPIADY PRZEDSIĘBIORCZOŚCI

24 maja odbyły się finał czwartej edycji Szkolnej Olimpiady Przedsiębiorczości, w której wzięli udział Jakub Garbarek uczeń klasy III i Mikołaj Nowicki uczeń klasy II gimnazjum w Szkole Podstawowej Nr 2 w Mosinie. Jakub Garbarek uzyskał 10 miejsce w kraju i tytuł laureata, a Mikołaj Nowicki tytuł finalisty Szkolnej Olimpiady Przedsiębiorczości.

Organizatorem Szkolnej Olimpiady Przedsiębiorczości jest Fundacja Promocji

i Akredytacji Kierunków Ekonomicznych. Fundacja została założona w 2000 r. przez rektorów pięciu polskich publicznych uczelni ekonomicznych : Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie

i Uniwersytetów Ekonomicznych w Katowicach, Krakowie, Poznaniu i we Wrocławiu. Od 2005 r. Fundacja jest organizatorem jednej z największych olimpiad przedmiotowych w kraju – Olimpiady Przedsiębiorczości, a od 2008 r. prowadzi dwa ogólnopolskie projekty edukacyjne – Akademię Młodego Ekonomisty oraz Ekonomiczny Uniwersytet Dziecięcy. Celem ww. projektów jest popularyzacja wiedzy i budowanie świadomości ekonomicznej dzieci i młodzieży.

Zawody organizowane w ramach Szkolnej Olimpiady Przedsiębiorczości są trójstopniowe.

W pierwszym etapie olimpiady uczniowie rozwiązywali w szkole test wiedzy obejmujący zagadnienia ekonomiczne uzupełnione o aktualne wydarzenia gospodarcze.

Do eliminacji okręgowych zakwalifikowało się 100 trzyosobowych reprezentacji szkół, wśród których znaleźli się uczniowie naszego gimnazjum Nikodem Demuth, Jakub Garbarek i Mikołaj Nowicki.

W eliminacjach okręgowych gimnazjaliści w dziesięciu wirtualnych okręgach rywalizowali między sobą w interaktywnej grze manedżerskiej. To innowacyjne narzędzie, dzięki któremu uczniowie w 3-osobowych zespołach wcielili się w przedsiębiorców i przez tydzień prowadzili własną firmę. Od ich decyzji i aktywności zależało, jak przedsiębiorstwo się rozwinie i czy osiągnie wymagany zysk. Gra pozwoliła sprawdzić nie tylko wiedzę zawodników, ale również umiejętność

pracy zespołowej, komunikacji, analizy danych finansowych. Zawodnicy musieli podejmować decyzje o kierunkach rozwoju swojego przedsiębiorstwa, tak aby uzyskać jak najlepszy wynik finansowy i co najważniejsze nie zbankrutować.

Z każdego okręgu do eliminacji centralnych mogły kwalifikować się tylko 3 zespoły, których przedsiębiorstwa uzyskały najwyższe wyniki. Zespół naszego gimnazjum przeszedł do trzeciego finałowego etapu uzyskując najlepszy wynik w swoim okręgu. W sumie do eliminacji centralnych przeszło 30 najlepszych reprezentacji z całego kraju.

Eliminacje centralne odbywały się 24 maja w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. W pierwszym etapie 90 zawodników rozwiązywało test wiedzy z wybranego wcześniej obszaru tematycznego, były to finanse, marketing lub zarządzanie ludzmi. Do drugiego etapu kwalifikowanych było 30 zawodników (tj. po 10 osób z każdej grupy testów). W drugim etapie 30 najlepszych zawodników wzięło udział w turnieju 1 z 30. Podczas rozgrywek uczestnicy jednocześnie odpowiadali na pytania prowadzącego, mając zaledwie 5 sekund na udzielenie prawidłowej odpowiedzi. Zawodnicy, którzy udzielili błędnej odpowiedzi kończyli swoje rozgrywki .

W przerwie pomiędzy zawodami uczestnicy wysłuchali interesującego wykładu

pt „Człowiek przedsiębiorczy to człowiek wygrany”, który wygłosił pan profesor Marcin Wojtysiak – Kotlarski

Eliminacje centralne wyłoniły 30 laureatów, wśród których na 10 miejscu znalazł się Jakub Garbarek oraz 30 finalistów, wśród których znalazł się drugi uczeń naszej szkoły Mikołaj Nowicki.

W tegorocznej czwartej edycji Skolnej Olimpiady Przedsiębiorczości udział wzięło 1500 uczniów klas VII, II i III gimnazjalnych z całego kraju.

Chciałabym podziękować panu Tomaszowi Nowickiemu, który bardzo zangażował się w pomoc w przygotowaniu naszej reprezentacji, prowadząc wykład z tematyki konkursowej. Pan Nowicki przybliżył uczniom działanie mechanizmów ekonomicznych, wskazywał na co trzeba zwracać szczególną uwagę mając własne przedsiębiorstwo, tak aby podejmowane przez nas działania generowały jak największe zyski.

Gratuluję uczniom bardzo wysokich wyników i życzę dalszych sukcesów w dziedzinie ekonomii.

FOTORELACJA

Koordynator konkursu i opiekun merytoryczny

Katarzyna Żmuda

Skip to content