“Inka”

Dwa tygodnie temu razem z przyjaciółką postanowiłyśmy wziąć udział w konkursie na wyłonienie uczestników XXVIII sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży. Zadanie konkursowe brzmiało: “Jakie ideały żołnierzy Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych przetrwały i odniosły zwycięstwo? Które z tych wartości są dla Ciebie ważne? Przedstaw na przykładzie wybranego bohatera lub bohaterki.” Po kilku godzinach szukania informacji o bohaterach AK natrafiłyśmy na Danutę Siedzikównę. Według nas wykazała się wielką odwagą. Nie zdradziła swojej ojczyzny i za swoją decyzję zapłaciła życiem. Chciałybyśmy zachęcić jak najwięcej osób do poznania jej historii.  

 

“Inka” to pseudonim Danuty Heleny Siedzik, czyli naszej bohaterki narodowej. Zawdzięczany jej wiele, gdyż poświęciła życie, abyśmy mogli żyć w wolnej Polsce. 

Dziewczyna nie ukończywszy nawet 15 lat, wstąpiła wraz z siostrą do Armii Krajowej (AK), aby być sanitariuszką. Po aresztowaniu wydano na nią wyrok śmierci, ponieważ nie chciała podać żadnych informacji. Krótko przed śmiercią napisała list do sióstr Mikołajewskich, w którym czytamy: „Powiedzcie mojej babci, że zachowałam się, jak trzeba”. 

Dziś nadszedł czas, by po wielu latach przywrócić pamięć o naszej bohaterce. Zachęcamy do zajrzenia na naszą stronę internetową: https://xenna2244.wixsite.com/inka-bohaterka 

 

Magdalena Łopusińska 8c 

Weronika Wąsowska 8c 

 

Skip to content