Konkurs Wojewódzki „Znamy poetów i pisarzy z Wielkopolski”

Drodzy Uczniowie!
Pragniemy zachęcić Was do udziału w konkursie, którego celem jest poznanie życia i twórczości poetów związanych z Wielkopolską. Radością napawa nas świadomość, że właśnie z naszą Małą Ojczyzną połączyć możemy nazwiska powszechnie znanych i cenionych twórców. Chcielibyśmy, abyście dzięki lekturze ich utworów, jeszcze bardziej pokochali czytanie wierszy i aby owo czytanie stało się nawykiem.

Kto na co dzień obcuje z poezją, zachowuje świeże, dziecięce spojrzenie na świat. Kto na co dzień czyta wiersze, wie, że język stwarza nieograniczone możliwości każdemu, kto potrafi wykorzystać jego bogactwo i słowem, mającym moc twórczą, zmienić świat. W świecie, o którym mowa, rządzi wyobraźnia, a gdzie króluje wyobraźnia, wszystko zdarzyć się może. Na białej kartce papieru powstaje rzeczywistość, którą włada poeta:

Okamgnienie trwać będzie tak długo, jak zechcę,
pozwoli się podzielić na małe wieczności
pełne wstrzymanych w locie kul.
Na zawsze, jeśli każę, nic się tu nie stanie.
Bez mojej woli nawet liść nie spadnie
ani źdźbło się nie ugnie pod kropką kopytka.

Fragmentem wiersza Wisławy Szymborskiej „Radość pisania” inaugurujemy konkurs pod hasłem: Znamy poetów i pisarzy z Wielkopolski. Organizatorem konkursu jest Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 w Mosinie, Pani Alicja Trybus. Koordynatorami konkursu są Panie: Mariola Dominiczak i Wiesława Szubarga

Myślimy, że pięknym przeżyciem będzie , zarówno dla organizatorów konkursu, jak i jego uczestników, spotkanie z poezją Wisławy Szymborskiej, laureatki Nagrody Nobla, mistrzyni w stosowaniu skrótów, paradoksów i gry słów, rozbijaniu związków frazeologicznych i nadawaniu im nowych znaczeń. W wierszach poetki dominuje ton filozoficznej zadumy, jednak jej lekkie, żartobliwe limeryki odkryją przed Wami także inne, może mniej znane jej oblicze, bo wiedzy o poetce, która nie lubiła udzielać wywiadów i niechętnie dzieliła się swoją prywatnością, szukać należy właśnie w wierszach. Uważny ich czytelnik znajdzie w nich także kilka cennych rad, w jaki sposób czerpać radość z przeżywania każdego, nawet najbardziej zwyczajnego, dnia.

Wiesława Szubarga

Poniżej przezentujemy regulamin konkursu:

Regulamin Konkursu Wojewódzkiego – Znamy poetów i pisarzy z Wielkopolski

KARTA ZGŁOSZENIA NA KONKURS

Zgoda na przetwarzanie danych osobowych

 

 

Skip to content