I MIEJSCE W GMINNYM KONKURSIE GWARY POZNAŃSKIEJ “W antrejce na ryczce”

Wydawałoby się, że gwara wielkopolska odchodzi już do przeszłości. Młodzi ludzie nie posługują się nią na co dzień. Jest to nasze dziedzictwo, dlatego organizowane są różne imprezy, które nie pozwalają o niej zapomnieć. Jedną z nich jest Gminny Konkurs Gwary Poznańskiej “W antrejce na ryczce” organizowany przez Szkołę Podstawową im. Prezydenta RP Edwarda Raczyńskiego w Rogalinie.  W II edycji tego Konkursu, która odbyła się 29 października 2018 r.  uczniowie naszej szkoły zdobyli I miejsce. Nagrodę specjalną otrzymała Zofia Pohl za piękne wykonanie piosenek ludowych. Konkurs polegał na przedstawieniu krótkiej formy teatralnej nawiązującej do tradycji polskiej wsi i ukazującej życie jej mieszkańców. Uczniowie naszej szkoły pod kierunkiem Pani Grażyny Koralewskiej, która służyła im swoim wieloletnim doświadczeniem oraz Barbary Siwczak przygotowali sztukę pt. “Co się na tej wsi porobiło…”. Z humorem okraszonym gwarą poznańską zostało w niej ukazane życie wielkopolskiej wsi 100 lat temu i dzisiaj. Wrażenie artystyczne podnosiły piękne stroje ludowe, w jakie ubrani byli młodzi aktorzy dzięki uprzejmości Pani Dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 4 w Poznaniu, która nam je wypożyczyła.

W przedstawieniu wystąpili: Emilia Ciura, Agata Kilian, Zuzanna Gutsche, Kacper Gorzelańczyk, Zofia Pohl, Łucja Szymańska i Magdalena Żerdzińska.

Serdecznie im gratulujemy

Barbara Siwczak

Skip to content